fbpx
UX / UIWywiady

Czym się zajmuje i jakie umiejętności powinien posiadać UX Designer?

Polskie miasta, w których najłatwiej znaleźć pracę w UX

mapa z polskimi miastami, gdzie najłatwiej znaleźć pracę jako UX - najwięcej ofert, bo aż 41% jest w Warszawie

Według wspomnianego raportu “User Experience i Product Design w Polsce – 2018”, najwięcej możliwości zawodowych dla UX Designerów jest obecnie w Warszawie, gdzie pracuje aż 41% ankietowanych. To właśnie tam jest najwięcej dużych firm oferujących staże oraz pracę dla juniorów. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Wrocław i Kraków (13%), a następnie Poznań (9%), Trójmiasto (7%) i Śląsk (5%).

Praca stacjonarna

Trenerzy odradzają juniorom pracę zdalną. Wymaga ona bardzo dużo samodzielności i daje mniejsze możliwości, jeśli chodzi o zdobycie wiedzy od bardziej doświadczonych kolegów.

Jak powinno wyglądać portfolio UX Designera?

Czasem zdarza się, że kandydaci szukają gotowych szablonów portfolio, aby wiedzieć, gdzie umieścić i jak opisać poszczególne elementy. Jak podkreślają nasi trenerzy – zdecydowanie nie jest to dobry sposób. Portfolio UX Designera to kwestia bardzo indywidualna i zależy od pracy, jaką wykonała dana osoba.

Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę?

Aby przekonać pracodawcę, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy jako UX Designerzy, kluczowe jest pokazanie w swoim portfolio chociażby części projektu, w którym braliśmy udział – mówi Sławomir Molenda.

Czasem te projekty są naprawdę duże, a my nie zawsze bierzemy udział w całości, dlatego warto wskazać, za co konkretnie byliśmy odpowiedzialni.
Pokazanie samych screenshotów czy też wireframe’ów może nie wystarczyć
– tłumaczy nasz ekspert. – Warto opowiedzieć nie tylko o tym, jaką rolę pełniliśmy w procesie, ale także jak przez niego przeszliśmy, jak zaplanowaliśmy naszą pracę oraz jak poradziliśmy sobie z napotkanymi problemami – dodaje Agata Orłowska.

Jak podkreślają nasi trenerzy, w portfolio UX Designera warto dodać nawet takie elementy, które nie wyszły dokładnie po naszej myśli. – Portfolio ma pokazywać sposób, w jaki myślimy i w jaki zarządzamy procesem projektowym. Może bowiem okazać się, że o wiele skuteczniejsze okaże się portfolio, w którym pokazaliśmy, w jaki sposób poradziliśmy sobie z określonym problemem, efektem czego nie jest idealny produkt, ale bardzo sensowne i wartościowe wnioski – wyjaśnia Agata Orłowska.

W portfolio nie chodzi o pokazanie najlepszych projektów, ale tego, w jaki sposób myśleliśmy i jak rozwiązywaliśmy poszczególne problemy. To normalne, że czasem coś nie wychodzi, ale jeśli opiszemy naszą analizę, wówczas jest to duża wartość, która może nie tylko pokazać, jak radzimy sobie z procesem projektowym, ale także wyróżnić nas na tle innych kandydatów, których portfolio jest zazwyczaj przepełnione bardzo dopieszczonymi projektami – dodaje Sławomir Molenda.

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać UX Designer?

Umiejętność przyjmowania krytyki

W pracy UX Designera niezwykle ważne jest, aby nie przywiązywać się za bardzo do własnej pracy i nie obrażać w momencie, kiedy usłyszymy krytykę. Specyfika tej branży jest taka, że słyszymy ją dość często, niezależnie od tego, jak dobrymi specjalistami jesteśmy. Ważne jest to, aby odpowiednio na nią reagować i potrafić sobie z nią poradzić. – Nie można przywiązywać się do pierwszej wersji swojej pracy i obrażać się w momencie, kiedy ktoś chce w niej coś zmienić – radzi Agata Orłowska

Zdolności komunikacyjne i umiejętności negocjacyjne

– Kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność są niezmiernie istotne w pracy projektanta i przydają się niemalże na każdym etapie projektowania, zaczynając od rozmów z Product Ownerem, poprzez rozmowy z zespołem, aż po prezentacje naszej pracy na spotkaniach, gdzie musimy potrafić obronić nasz projekt, a przynajmniej opowiedzieć o nim w zrozumiały sposób – wyjaśnia Sławomir Molenda.

W pracy UX Designera ważne jest też badanie oczekiwań, czyli uzyskanie informacji, jak powinien wyglądać projekt, który mamy stworzyć. Przydadzą się też szeroko rozwinięte zdolności komunikacyjne. Co więcej, specyfika pracy w UX wymaga także umiejętności negocjacyjnych. Są one szczególnie ważne w rozmowach z biznesem, który nierzadko musimy przekonywać do zaproponowanych przez nas rozwiązań.

Zdolność analitycznego myślenia

Osoba pracująca w UX powinna wykazywać się chęcią drążenia każdej kwestii związanego z projektem. Powinna dokładnie przeanalizować poprawność oraz zapotrzebowanie na każdą możliwą funkcję, dokładnie przemyśleć, jak najlepiej ją zrobić. UX Designer musi wciąż zadawać pytania i szukać na nie najlepszych odpowiedzi i rozwiązań.

Ciekawość

UX powinien nieustannie zadawać sobie pytania “dlaczego”: np. Dlaczego dana funkcja ma działać? Do czego ma służyć? Dlaczego należy zrobić ją w taki, a nie inny sposób? Dzięki temu będzie w stanie stworzyć jak najlepsze rozwiązania, spełniające potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Komunikatywna znajomość języka angielskiego

Język angielski jest wręcz niezbędny, aby pracować w branży UX. Jeżeli chcemy dołączyć do międzynarodowej korporacji lub nawet polskiej firmy, która ma klientów za granicą, język angielski jest obowiązkowy. Jak podkreślają nasi trenerzy, najlepsze i najbardziej aktualne materiały edukacyjne o UX również dostępne są głównie w języku angielskim.

Warto podkreślić, że w UX często występują sformułowania, których nie da się przetłumaczyć na język polski, ponieważ po tłumaczeniu bardzo dużo tracą – dodaje Agata Orłowska.

Znajomość angielskiego zwiększa także nasze możliwości zawodowe, ponieważ nie musimy ograniczać się do szukania pracy w Polsce. Możemy także rozglądać się np. za pracą zdalną w firmie zagranicznej.

Projektowanie graficzne

Na końcu musimy wspomnieć jeszcze o bardzo istotnej umiejętności, jaką jest właśnie umiejętność projektowania graficznego.

Jest to bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę jakikolwiek projekt związany z tworzeniem makiety czy prototypu zawsze będzie w jakiś sposób zahaczał o projektowanie graficzne – wyjaśnia Sławomir Molenda.

Na jakie umiejętności zwracają uwagę rekruterzy poszukujący UX Designera?

Analizując poprzedni punkt, możemy zauważyć, że w pracy UX Designera bardzo dużą rolę odgrywają umiejętności miękkie. To właśnie na nie zwracają szczególną uwagę pracodawcy i rekruterzy szukający pracowników do swoich zespołów

Poza kompetencjami związanymi z projektowaniem, osoby rekrutujące troszczą się o to, czy kandydat będzie pasował do reszty zespołu UX. Ważne jest również, aby dana osoba potrafiła radzić sobie ze stresem oraz nie miała problemów z komunikowaniem się oraz prezentowaniem swoich prac – mówi Sławomir Molenda.

Rekruterzy zwracają również dużą uwagę na to, w jaki sposób dana osoba przekonuje do swojego rozwiązania. Tu nie tyle ważne jest samo wizualne przedstawienie owego rozwiązania, co umiejętność pokazania jego kluczowych elementów i przekonania do niego – dodaje Agata Orłowska.

Nasi trenerzy podkreślają, że w tym procesie niezwykle ważne jest używanie języka biznesu. Pomoże on nam lepiej wypaść na spotkaniach zarówno z zespołem, jak i klientami.

Praca UX Designera, mimo iż jest stosunkowo wymagająca, jest także bardzo satysfakcjonująca. Jeżeli czujesz, że jest to coś dla Ciebie, postaraj się określić, w jakim konkretnym kierunku chcesz się rozwijać. Następnie wybierz najlepsze dla siebie źródło nauki i zacznij działać! Powodzenia!

Źródła:
http://raport2018.hci.org.pl/

Przeczytaj także:
Jak zostać UX designerem?

Poprzednia strona 1 2 3
Back to top button