fbpx
Back-endC# / .NETWywiady

C# – webinar i live coding

C# jest młodym językiem, który powstał w 1998 roku. Mimo to jest bardzo obiecujący – w ​raporcie​ przygotowanym przez StackOverflow znalazł się w czołówce najpopularniejszych technologii. Co sprawia, że programiści do tworzenia aplikacji coraz częściej wybierają właśnie C# i .NET?

W webinarze na temat C# i platformy .NET wystąpił ekspert Michał Michalczuk, Full-stack Software Developer z 7-letnim doświadczeniem, trener i współorganizator bootcampów oraz kursów.

Podstawowe informacje o języku C#

C# to silnie typowany język obiektowy, który został opracowany przez firmę Microsoft. Stworzoną do jego użycia platformą jest .NET, który może być wykorzystywany również do pisania w innych językach, takich jak np. VisualBasic, F#, Python czy J#.

Popularność języka potęgują bogate narzędzia. Najpopularniejsze IDE dla tych technologii, czyli Visual Studio, to prawdziwy kombajn możliwości. Ponadto C# i .NET posiadają bardzo dużą i zaangażowaną społeczność.

C# i .NET – zastosowanie

W jakich segmentach rynku występują problemy, które są często rozwiązywane z wykorzystaniem właśnie tych technologii? Z jakimi branżami wiąże się praca z C# i platformą .NET? Wśród najpopularniejszych zastosowań najczęściej wymieniane są aplikacje desktopowe i webowe oraz gałęzie IoT, AI i BI.

Technologie C# i .NET są wszędzie – używają ich zarówno małe startupy, którym zależy na bardzo szybkim wejściu na rynek z ukończoną aplikacją, jak i korporacje, firmy ubezpieczeniowe, banki. Co ciekawe, to właśnie na tych technologiach zbudowany jest największy portal Q&A dla programistów, czyli StackOverflow.

Jak rozpocząć naukę?

Jako jedno z podstawowych i najlepszych miejsc do nauki, nasz ekspert poleca materiały i kursy udostępnione przez Microsoft. Zawierają one zestawy interaktywnych ćwiczeń, które można uruchomić w przeglądarce, bez konieczności instalacji środowiska.

Znajdziecie je pod adresami:
materiały do nauki C# (część 1)
– ​materiały do nauki C# (część 2)

Przy wyborze materiałów do nauki warto zwrócić uwagę, czy są one aktualne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z C#, nie warto sięgać po kursy opierające się na starszych wersjach języka (przy czym aktualna to 7.3).

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący zdalny kurs C#/.Net z trenerem na żywo

Perspektywa pracy: zarobki i rynek

Choć przy początkowych stawkach dla programistów C# i Java nie ma zbyt wielkich różnic, to porównując zarobki seniorów wciąż widać niewielką różnicę z przewagą dla Javy. Wynika to głównie z tego, że technologie związane z .NET pojawiły się na rynku znacznie później i
są stosunkowo nowe. Dlatego więcej aplikacji, zwłaszcza starszych, napisanych jest w Javie i to właśnie ten rynek wciąż dominuje, choć już w ciągu kilku lat sytuacja powinna się odwrócić – .NET zyskuje na popularności w imponującym tempie. Jeśli celujesz w technologie, które są przyszłościowe, .NET z pewnością jest dobrym wyborem.

Gdzie najlepiej szukać ofert? Wśród licznych portali z ofertami dla programistów, największą popularnością cieszą się NoFluffJobs, BuldogJobs, JustJoinIT oraz Pracuj.pl. Poleca się również, by podczas poszukiwań zapytać znajomych, które firmy w danym mieście proponują najlepsze warunki i najciekawsze projekty.

Oczekiwania pracodawców

Co trzeba umieć, aby rozpocząć poszukiwania? Według naszego eksperta, już po 6 miesiącach lub roku nauki można rozpocząć poszukiwania pierwszej pracy. Jeśli interesują nas aplikacje webowe, wśród podstawowej wiedzy powinna się znaleźć umiejętność pisania poprawnego oraz ustrukturyzowanego kodu w C#, znajomość frontendu i działania platformy .NET. Istotna jest też znajomość najczęściej używanych bibliotek, w tym np. Entity Framework Core, która ułatwia łączenie się do bazy danych. Warto mieć też pewną wiedzę na temat Azure, czyli popularnego rozwiązania chmurowego od Microsoftu. Najistotniejsza jest jednak ogólna znajomość programowania obiektowego i wzorców projektowych.

Podczas Webinaru dowiesz się również:

    • jak pisać w C# i z których dostępnych narzędzi korzystać?
    • Próg wejścia. Ile trzeba umieć, by stworzyć pierwszą aplikację?
    • jak wygląda przenośność aplikacji? Czy zadziałają na innych systemach?
    • jakimi innymi, powiązanymi produktami od firmy Microsoft warto się zainteresować?
    • live coding od 01:20:15!

Zapraszamy!


Back to top button