fbpx
ArtykułFront-endJavaScript

Aplikacja w JavaScript w 30 minut [video]

Aplikacja w JavaScript w 30 minut – czy to możliwe?
Lubimy rzucać wyzwania naszym trenerom i absolwentom (wiemy, że je uwielbiają!), więc tym razem podnieśliśmy poprzeczkę jeszcze bardziej. Mateusz – jeden z naszych trenerów miał za zadanie napisać mini-aplikację: w pełni funkcjonalny live chat. Co więcej – miał na to wszystko tylko 30 minut! Sprawdź, czy podołał i obejrzyj zapis webinaru.

Jakie były założenia dla aplikacji?

Celem dla naszego śmiałka była aplikacja w JavaScript na zasadzie live chatu. Co ma być w nim live? Ma się sam odświeżać w momencie, kiedy dowolny użytkownik doda nową wiadomość, aby nie trzeba było odświeżać całej strony.

Ze względu na ograniczenia czasowe rozpoczniemy od gotowego szkieletu aplikacji — klasy chatu wraz z napisanymi metodami generującymi elementy HTML i ich wygląd (tu wykorzystamy framework CSS — Bootstrap).
Do spełnienia założeń potrzebujemy bazy danych i serwera odpowiadającego za autoryzację. Na potrzeby tego przykładu użyjemy Google Firebase. To usługa SaaS, która umożliwia „wyklikanie” backendowych funkcjonalności takich jak prosta baza danych czy tzw. autoryzacja third party (np. kontem Google).

Kod programu możecie znaleźć tutaj: https://github.com/infoshareacademy/isa-live-chat

Na branchu master — szkielet apki — punkt startowy dla livecodingu, a na branchu done — całość.

Efekt działania możecie z kolei podejrzeć pod tym linkiem: http://isa-live-chat-test.surge.sh/

Aplikacja w JavaScript w 30 minut – zapis webinaru


Jak samodzielnie napisać podobną aplikację?

Pamiętaj, że nasza aplikacja w JavaScript powstała podczas webinaru na żywo. Podczas naszych dziennych kursów dokładnie omawiamy każdy z elementów kodu. Z kolei zajęcia z JavaScript poprzedzające napisanie tego typu aplikacji trwają kilka dni 😉 Mamy nadzieję, że zadanie, przed którym stanął Mateusz, okaże się dla Ciebie świetną inspiracją i zachęci do pracy nad własnymi aplikacjami oraz wzięciem udziału w jednym z naszych kursów.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Sprawdź nadchodzący zdalny kurs front-end od podstaw z trenerem na ŻYWO

Sprawdź także
Close
Back to top button