< Wróć do szkoleń IT

Szkolenie Terraform

calendar

TERMIN

Ustalamy indywidualnie

clocl

CZAS

24h / 3 dni

money

CENA

Ustalamy indywidualnie

photo

Poznaj wiodące narzędzie do zarządzania chmurami publicznymi (i nie tylko) – Terraform i przenieś zarządzanie infrastrukturą na zupełnie nowy poziom! Ten kurs przeprowadzi Cię nie tylko przez podstawy używania Terraform, ale da Ci także praktyczną wiedzę na temat dobrych praktyk i pracy w zespole, jak i automatyzacji z wykorzystaniem Terraform.

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie przeznaczone jest dla:

 • dla osób, które pracują z chmurą publiczną i chciałyby ułatwić sobie życie poprzez automatyzację

 • dla osób, które chcą ujednolicić proces zarządzania swoją infrastrukturą

 • dla firm korzystających z wielu dostawców chmury publicznej

 • w szczególności dla programistów i devopsów

pattern

pattern
pattern pattern

Czego nauczysz się na szkoleniu?

 • Poznasz podstawy działania Terraform

 • Przygotujesz środowisko do wydajnego i wygodnego tworzenia projektów w Terraformie

 • Nauczysz się tworzyć, modyfikować i usuwać zasoby w Terraformie

 • Poznasz techniki modularyzacji kodu i zapewnisz jego reużywalność między projektami

 • Dowiesz się czym jest stan Terraforma oraz jak wykonywać na nim zaawansowane operacje

 • Zobaczysz jak Terraform zarządza zależnościami oraz nauczysz się to wykorzystywać, aby tworzyć zaawansowane rozwiązania

 • Dowiesz się jak tworzyć dynamicznie zasoby i parametryzować swoje moduły

 • Poznasz cykl życia zasobów w Terraformie

 • Użyjesz narzędzi do pracy w zespole

 • Nauczysz się integrować Terraforma z istniejącą infrastrukturą

 • Poznasz techniki zarządzania obiektami w bazach danych, aby przekonać się, że Terraforma można wykorzystywać nie tylko do chmur publicznych

 • Poznasz dobre praktyki oraz narzędzia dodatkowe, zwiększające jakość tworzonego kodu

Program szkolenia

 • Dzień: 1

  Moduł 1 – wprowadzenie do podejścia infrastructure as a code

  W ramach modułu pierwszego omówione zostaną problemy związane z tradycyjnym podejściem do wdrażania infrastruktury oraz przewagami jakie daje podejście infrastructure as a code.

  Przedstawiony zostanie krajobraz narzędzi do infrastructure as a code wraz z rekomendacjami co do najlepszych miejsc do ich stosowania, aby dać kontekst całości szkolenia.

  Moduł 2 – podstawy Terraforma

  Drugi moduł poświęcony będzie podstawowym zagadnieniom związanym z Terraform.

  Omówiona zostanie zasada jego działania i główne elementy, z których się składa. Zostanie zaprezentowane demo tworzenia zasobów z użyciem Terraforma.

  Moduł 3 – przygotowanie środowiska i konfiguracja providerów

  Trzeci moduł dotyczyć będzie przygotowania środowiska lokalnego pod Terraforma. Omówiona zostanie metoda jego instalacji, konfiguracji podstawowych parametrów związanych z najpopularniejszymi providerami terraformowymi (tak cloudowych jak i pozostałych, np. Kubernetes), a także przyjrzymy się jak wygląda wsparcie dla Terraforma w jednym z najpopularniejszych edytorów kodu – Visual Studio Code.

  W ramach ćwiczeń każdy z kursantów ustawi u siebie podstawowe środowisko i zweryfikuje poprawność konfiguracji.

  Moduł 4 – zależności między zasobami

  W module czwartym poruszymy tematykę zależności między zasobami i wsparcia ze strony Terraforma do jawnego i niejawnego deklarowania zależności.

  Poznamy także tematykę interpolacji oraz używania źródeł danych celem integracji z istniejącymi środowiskami.

 • Dzień: 2

  Moduł 5 – moduły Terraforma

  W tym module poznamy dogłębnie moduły Terraforma. Nauczymy się je tworzyć, używać, publikować jak i korzystać z zewnętrznych, gotowych modułów. Kursanci zapoznają się z najlepszymi praktykami w zakresie tworzenia modułów.

  W ramach ćwiczeń utworzymy i opublikujemy własny moduł.

  Moduł 6 – dynamiczne generowanie zasobów

  W module szóstym nauczymy się zaawansowanych konstrukcji w Terraformie, które umożliwiają dynamiczne tworzenie zasobów w zależności od wartości środowiskowych lub przekazanych przez użytkownika.

  Moduł 7 – cykl życia zasobów

  W module siódmym opowiem nieco więcej o cyklu życia zasobów w Terraformie, w tym o zagadnieniach takich jak zapobieganie przypadkowemu usunięciu zasobów, ignorowanie zmian niektórych atrybutów, jak i wymuszanie ponownego stworzenia zasobów.

  Moduł 8 – Terraform Cloud oraz praca w zespole

  Moduł ósmy poruszy kwestie Terraform Cloud – przedstawi funkcjonalność, sposoby konfiguracji oraz korzyści ze stosowania tych rozwiązań, w tym kwestia zarządzania konfiguracją sekretów.

  W ramach ćwiczeń skonfigurujemy backendy Terraforma do korzystania z Terraform Cloud oraz wykonywania zdalnego.

 • Dzień: 3

  Moduł 9 – stan Terraforma

  W tym module zajmiemy się zaawansowanymi operacjami związanymi ze stanem Terraforma. Omówimy kwestie przenoszenia zasobów, zmiany miejsca przechowywania stanu jak również jego podziału na mniejsze stany celem wydzielenia części środowiska do osobnego stanu.

  W ramach ćwiczeń uczestnicy wydzielą zasoby do osobnego stanu, aby przećwiczyć w praktyce zdobytą wiedzę.

  Moduł 10 – dobre praktyki i narzędzia dodatkowe

  W module omówimy kwestię dobrych praktyk związanych z formatowaniem, wersjonowaniem, dokumentowaniem środowiska a także zostanie pokazane kilka narzędzi dodatkowych do statycznej analizy kodu celem podniesienia jego jakości oraz wczesnego wykrywania błędów.

  Moduł 11 – praca z istniejącą infrastrukturą

  W ramach tego modułu omówione zostaną aspekty budowania nowej infrastruktury, która integrować się będzie z już istniejącymi elementami (nie zarządzanymi przez TF), a także kwestie importowania istniejących zasobów do kodu Terraforma.

pattern

Trener

Łukasz Tomaszkiewicz

Senior Cloud Infrastructure Architect @ Amazon Web Services

Pomagam programistom i devopsom rozwijać karierę w chmurze publicznej. Od lat jako cloud engineer, a obecnie jako Senior Cloud Infrastructure Architect w AWS, wspieram zespoły programistyczne w dostarczaniu rozwiązań opartych o chmurę – od projektowania, przez automatyzację wdrażania, na monitoringu, optymalizacji i bieżącym utrzymaniu kończąc. Z Terraforma zacząłem korzystać około 2015 roku i umożliwił mi on super szybkie postawienie kompletnej architektury w chmurze AWS dla dwóch zagranicznych domów maklerskich. W trakcie kolejnych lat, z jego pomocą stworzyłem infrastrukturę dla dużej instytucji finansowej (kilkadziesiąt kont w AWS) jak i wiele mniejszych wdrożeń dla startupów. I to wszystko w krótkim czasie i przy ograniczonym zespole – dzięki “magii” automatyzacji i pomocy Terraforma.

Przemysław Wołosz

Key Account Manager

Telefon

+48 730 830 801

Porozmawiajmy o szkoleniu

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przez Ciebie wiadomość
Administratorem danych osobowych jest infoShare Academy sp. z o.o., który dane osobowe przetwarza zgodnie z Klauzulą informacyjną.