fbpx
Analiza danychArtykułBig DataBusiness IntelligenceKariera w IT

Jakie umiejętności powinien posiadać Analityk Danych?

W perspektywie najbliższych 2-3 lat Analitycy Danych będą musieli rozwijać szereg kluczowych kompetencji, aby sprostać rosnącym wymaganiom branży. Oto najważniejsze z nich:

  1. Zaawansowane umiejętności w zakresie analizy danych oraz przygotowywania ich do modelowania:
    • Języki programowania: Analityk Danych będzie coraz bardziej opierał swoją pracę na programowaniu. Jeżeli nie będzie to specjalistyczne narzędzie ze swoim językiem (np. Power BI) to głównymi językami będą Python, R oraz SQL (ten ostatni jest dla wielu narzędzi wzorem, więc jego znajomość jest wręcz kluczowa).
    • Machine Learning i AI: zastosowanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w analizie danych jest od dawna standardem. Umiejętność przygotowywania danych do modelowania będzie kluczowa w optymalizacji procesów w organizacjach.
    • Deep Learning: coraz częściej analitycy danych będą pracować z technikami głębokiego uczenia, szczególnie w analizach obrazów, dźwięku i tekstu. Dodatkowo z uwagi na rosnące znaczenie Big Data niezbędna będzie umiejętność pracy z bardziej wydajnymi modelami.
      Popularne technologie dla punktów b. i c.: PyTorch, TensorFlow, Keras
    • Chmura obliczeniowa: rozwój usług chmurowych (AWS, Google Cloud, Microsoft Azure) zmienia sposób przechowywania i przetwarzania danych, więc znajomość tych technologii będzie niezbędna. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na współpracę ze specjalistami z działów Ops w kontekście dostępów oraz dostarczania efektów pracy. Wiele firm stawia coraz bardziej na narzędzie Azure Databricks, ponieważ zapewnia ono gotowe rozwiązanie od przechowywania i zarządzania informacjami po wizualizacje i profilowanie danych.
    • Automatyzacja procesów analitycznych: umiejętność automatyzowania analiz, będzie cennym atutem, gdyż z jednej strony zwiększać się będzie gabaryt danych, które trafią do analizy, a z drugiej niezbędne będzie budowanie własnych narzędzi AI, które wykonają podstawową część pracy za analityków.
    • Nowoczesne narzędzia BI: wzrost popularności narzędzi takich jak Power BI, Tableau oraz Looker wymaga znajomości ich zaawansowanych funkcji, głównie z naciskiem na dostarczanie wyników pracy on-demand i w trybie aktualizacji bez udziału czynnika ludzkiego.
  2. Praca z dużymi zbiorami danych (Big Data):
    • Znajomość narzędzi Big Data: platformy takie jak Hadoop, Spark, Apache Flink są już standardem. Analitycy powinni umieć korzystać z tych narzędzi w codziennej pracy.
    • Rozproszona odpowiedzialność: wraz ze wzrostem znaczenia zarządzania danymi w Data Mesh zauważalne będzie przenoszenie odpowiedzialności na poszczególne osoby wewnątrz działów analiz.
    • Optymalizacja kodu: skuteczne zarządzanie zasobami obliczeniowymi i optymalizacja kodu, zwłaszcza przy dużych zbiorach danych, będą istotnymi kompetencjami. Z jednej strony wiązać się to będzie z koniecznością pracy modeli na zbiorach Big Data, a z drugiej z optymalizacją kosztów energii w Data Centers.
  3. Zarządzanie danymi (Data Governance) i ich jakością:
    • Bezpieczeństwo danych: wzrost regulacji związanych z ochroną danych osobowych (np. RODO, AI Act) powoduje, że analitycy muszą znać dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa danych oraz standardy ich przechowywania i zarządzania.
    • Zarządzanie jakością danych: analitycy muszą rozwijać umiejętności związane z zapewnieniem jakości danych, identyfikowaniem błędów oraz ich korekcją, aby analizy były wiarygodne. Wykrywanie outlierów oraz danych fake’owych jest must have w perspektywie rozwoju produktów opartych na danych.
  4. Umiejętności komunikacyjne i biznesowe:
    • Data storytelling: umiejętność interpretacji wyników analiz i przekładania ich na język biznesu będzie coraz bardziej ceniona. Skuteczne prezentowanie wniosków za pomocą narzędzi takich jak Power BI, Tableau czy wykresy w Pythonie (np. Matplotlib, Seaborn) stanie się kluczowe. Skraca się również czas przeznaczony na poszczególne prezentacje wniosków, a raporty powinny być tworzone w trybie on-demand oraz stream.
    • Wizualizacja danych – prezentacja raportów w dynamicznej formie graficznej jest kluczowa przy budowie raportów, predykcji i rekomendacji
    • Zrozumienie kontekstu biznesowego: analitycy muszą coraz lepiej rozumieć potrzeby biznesu, aby dostarczać analizy, które rzeczywiście odpowiadają na kluczowe pytania biznesowe i pomagają podejmować decyzje. Jednocześnie muszą zapewniać odpowiedzi na pytania, które jeszcze nie zostały zadane.
    • Praca w środowisku Agile: wiele zespołów analitycznych zaczyna przyjmować zwinne metodyki pracy. Umiejętność pracy w zespołach interdyscyplinarnych będzie tylko zyskiwała na znaczeniu.

Sprawdź szkolenie dla firm: Machine Learning i AI w praktyce »

Jakie narzędzia wykorzystać do wizualizacji danych?

Kiedy myślimy o budowaniu raportów i wizualizacji danych to najczęściej myślimy o Power BI, Tableau, czy wykorzystaniu Pythona. Jednak są też inne ciekawe rozwiązania jak np. Canva Docs, dzięki której można tworzyć estetyczne dokumenty wizualne. Raporty, predykcje, czy rekomendacje mogą być tworzone w dynamicznej formie graficznej, co jest kluczowe dla tego typu dokumentów.

Dlaczego zapotrzebowanie na analityków danych będzie rosło?

  1. Rozwój i popularyzacja modeli AI (w dużym skrócie modele bazują na danych)
  2. Drastyczny wzrost zapotrzebowania na zbieranie, generowanie, przechowywanie i zarządzanie danymi.
  3. Rosnące znaczenie raportów i analiz, na podstawie których podejmowane są decyzje biznesowe
  4. „Scalanie” stanowisk i tym samym poszerzanie kompetencji. Przykładowo: wymagania na stanowisko Data Scientist są szersze niż 2 lata temu i często pokrywają się z kompetencjami Analityka Danych.
Umiejętności Analityka Danych

Podsumowując, analitycy danych w najbliższych latach będą musieli rozwijać zarówno
umiejętności techniczne, jak i biznesowe, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym i wykorzystać potencjał nowych technologii, takich jak AI czy Big Data.

Jeżeli chciał(a)byś rozwijać się w kierunku analizy danych to sprawdź kurs Analityk Danych » lub szkolenia dla firm:

źródła:

  1. Wykres: Zapotrzebowanie na stanowiska (źródło: res.cloudinary.com)
  2. Kompetencje przyszłości – jakie kompetencje będą najbardziej cenione w przyszłości przez pracodawców?
  3. Analityk – najbardziej pożądany zawód. Jak przygotować testy kompetencji i znaleźć najlepszych kandydatów?
  4. 10 najważniejszych kompetencji 2025 roku
  5. Hot Data Engineering Jobs for 2021 & Beyond

Back to top button