fbpx
Bez kategoriiJęzyki programowaniaPoczątki programowaniaPoradnikiPython

Co powinien umieć Junior Python Developer?

Python na start

Wstęp do świata IT

Rozpoczęcie nauki programowania może być przytłaczające, zwłaszcza bez doświadczenia w branży IT. Ważne jest zrozumienie, co ta decyzja niesie za sobą. Przejście do IT to nie tylko kwestia nauki kodowania, ale również zrozumienie dynamicznego świata technologii i rozpoznanie własnych predyspozycji do ciągłego uczenia się i adaptacji.

Podstawowe pojęcia

Branża IT to nie tylko programowanie; to także rozwój, utrzymanie i wykorzystanie systemów komputerowych, sieci i baz danych. Na samym wstępie warto poznać przynajmniej część podstawowych terminów:

 • Programowanie – proces tworzenia oprogramowania. Używa się do tego specjalnych języków programowania, takich jak Python, Java czy C++.
 • Oprogramowanie – programy i aplikacje, które wykonują konkretne zadania na komputerach i innych urządzeniach.
 • Bazy danych – skupiska danych, gdzie informacje są przechowywane i organizowane w sposób umożliwiający łatwy dostęp i zarządzanie.
 • Cloud Computing (chmura obliczeniowa) – technologia umożliwiająca zdalny dostęp do zasobów komputerowych, takich jak serwery czy pamięć masowa, poprzez internet.
 • Bezpieczeństwo IT – ochrona systemów komputerowych i sieci przed zagrożeniami cyfrowymi, jak wirusy czy ataki hakerskie. Tzw. cybersecurity to bardzo bogata nisza, która
 • Front-end i Back-end – terminy odnoszące się do rozwoju stron internetowych; front-end to część, którą widzi użytkownik, a back-end to 'zaplecze’ obsługujące logikę aplikacji.
 • Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja – technika pozwalająca maszynom uczyć się z doświadczenia i poprawiać swoje działanie bez konieczności bezpośredniego programowania.

Czym różnią się stanowiska junior, senior itp.?

W ofertach pracy często znajdziesz tytuły stanowisk, które mogą nie być wystarczająco oczywiste. Zastanawiasz się na czym polegają różnice między tymi stanowiskami? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, z jakimi oczekiwaniami firm wiążą się te tytuły:

Oczywiście, im wyższe stanowisko, tym wyższe wynagrodzenie – podczas gdy junior może zarabiać na UoP średnio np. 7500 zł / mc. brutto, senior może liczyć na 21000 zł / mc. brutto. (dane z raportu justjoin.it za 2023 rok).

Więcej informacji na temat branży, stanowisk, płac i wymagań znajdziesz w poradniku „Co powinien umieć Junior Python Developer” dostępnym do pobrania ze strony www.pythonacademy.pl

Zobacz artykuł: Jak wybrać dla siebie idealny kurs programowania?

Wybór ścieżki i języka programowania

Jednym z pierwszych kroków na ścieżce do kariery w IT jest wybór odpowiedniego języka programowania. „Jaki język programowania na start?” to częste pytanie, bo wybór jest ogromny. Istnieje tysiące różnych języków programowania (i ciągle powstają nowe), z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Języki dzielimy m.in. na następujące typy:

 1. Języki niskiego poziomu – są to języki, które są bliskie językowi maszynowemu, zrozumiałemu dla procesora komputera. Są to języki takie jak Assembler, C, C++. Programowanie w tych językach wymaga dużej precyzji i wiedzy na temat architektury komputera.
 2. Języki wysokiego poziomu – to języki, które są bardziej zrozumiałe dla człowieka i pozwalają programistom pisać kod w bardziej naturalny sposób. Są to języki takie jak Java, JavaScript, Ruby i Python. Te języki są łatwiejsze do nauki i zwykle oferują większą liczbę bibliotek i narzędzi, które ułatwiają pracę programisty.
 3. Języki skryptowe – są to języki programowania, które są używane do szybkich i prostych zadań, takich jak przetwarzanie plików, generowanie raportów czy automatyzacja pewnych czynności. Są to języki takie jak Perl, PHP i Python. Języki skryptowe są łatwe do nauki i zwykle oferują prostą składnię i dużą ilość bibliotek.
 4. Języki specjalistyczne – są to języki, które są projektowane z myślą o specyficznych dziedzinach, takich jak matematyka, nauki społeczne czy bioinformatyka. Są to języki takie jak R, SAS czy MATLAB. Języki specjalistyczne oferują zwykle specjalistyczne narzędzia i biblioteki dedykowane dla danej dziedziny.

Python – Idealny dla Początkujących

Python jest powszechnie rekomendowany jako punkt startowy ze względu na swoją łatwość nauki i wszechstronność. Nie jest to jednak jedyna opcja. Przy wyborze technologii warto rozważyć własne cele i preferencje. Python jest jednym z wielu narzędzi i wybór zależy od indywidualnego podejścia do nauki i planowanej ścieżki kariery. Nie mniej zachęcamy Cię do rozważenia tej opcji – przede wszystkim, Python jest językiem programowania, który jest łatwy do nauki. W Pythonie nie ma potrzeby pamiętania skomplikowanych nawiasów klamrowych czy średników, co czyni go bardziej przystępnym dla początkujących. Dzięki prostej składni, czytelności kodu i szerokiej dostępności materiałów do nauki, nauka Pythona jest łatwa i przyjemna.

Opanowanie Pythona wymaga jednak zaangażowania i systematyczności, choć jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Wybierając Python, początkujący programiści zyskują solidne fundamenty do dalszego rozwoju w branży IT, ułatwiając sobie także naukę innych języków programowania w przyszłości.

Co musi potrafić Junior Python Developer? Ile zajmuje nauka?

Chcąc zostać Junior Python Developerem musisz opanować szereg umiejętności. Czas nauki może być różny, ale osiągnięcie podstawowych umiejętności realnie może zająć około pół roku przy regularnej nauce wieczorami do. Zależy to głównie od Twoich wcześniejszych doświadczeń oraz dyscypliny. Podkreślamy, że sukces w IT zależy od praktyki i ciągłego rozwoju.

Co dokładnie musi potrafić kandydat na stanowisko Junior Python Developera? Odpowiedź nie jest prosta, bo firmy mają różne standardy i oczekiwania, ale często oprócz Pythona wymaga się minimalnej znajomości innych języków. Poniżej przedstawiamy przykładowe wymagania:

 • Znajomość Pythona na poziomie podstawowym
 • Znajomość języka SQL
 • Umiejętność korzystania z SOAP/REST API
 • Umiejętność korzystania z GitHab
 • Znajomość zasad Agile, Scrum
 • Dobra znajomość języka angielskiego

Oprócz tego pomocne mogą być:

 • Znajomość najbardziej popularnych narzędzi i środowisk do pracy z Pythonem, takich jak: Django, GitHub, pyTest, PyCharm, Docker czy AWS.
 • Portfolio – udostępnienie swojego kodu na platformie GitHub (lub w innej formie) jest obowiązkowym krokiem do wykonania – w ten prosty sposób pokażesz, co potrafisz.
 • Certyfikaty – warto uwiarygodnić swoje umiejętności poprzez certyfikaty, np. PCEP-30-02 z Python Institute, które poświadczają o opanowaniu przez certyfikowaną osobę uniwersalnych umiejętności pracy z Pythonem.

Zobacz także webinar: Co powinien umieć Junior Python Developer?

Podsumowanie

Podsumowując, decyzja o przebranżowieniu do IT wymaga zrozumienia branży i wyboru odpowiednich narzędzi do nauki. Zachęcamy do eksploracji różnych opcji i wybrania ścieżki, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i ambicjom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy Cię do pobrania bezpłatnego poradnika „Co powinien umieć Junior Python Developer” – dowiesz się z niego dużo więcej na temat sytuacji rynkowej w IT, o zastosowaniach Pythona, metodach nauki i o samych podstawach Pythona. Znajdziesz w nim też szczegółową checklistę zagadnień do opanowania wraz z wyjaśnieniami. Niezależnie od tego, czy uczysz się samodzielnie, czy preferujesz kursy i szkolenia, nasz ebook oferuje praktyczne wskazówki i zasoby, które pomogą Ci w dalszej nauce.

Zobacz dokładnie, jakie informacje znajdziesz w poradniku:

Back to top button