fbpx
ArtykułBez kategoriiFront-endHistorie AbsolwentówKariera w ITPoczątki programowaniaWywiady

Azymut na IT: Handlowiec w IT. “Pracę znalazłem dzięki infoShare Academy”

Jak szwagier może namówić handlowca do przejścia do IT? Okazuje się, że całkiem łatwo! Mariusz Wojtkiewicz, absolwent kursu Frontend Developer w infoShare Academy, porzucił sprzedaż na rzecz programowania. I podczas próbnej rozmowy rekrutacyjnej dostał pierwszą pracę!

Dlaczego zostałeś programistą?

Mój szwagier jest programistą i wiele razy namawiał mnie na zmianę branży i pracę w IT. Pomysł w głowie kiełkował od dłuższego czasu, ale podjęcie takiej decyzji było trudne, odkładałem ją na później, bo akurat w pracy miałem ważny dla firmy okres, który wymagał ode mnie zaangażowania. Okres ten oczywiście przeciągał się w nieskończoność, a ja powoli wypalałem się zawodowo. Decyzję ostatecznie podjąłem i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy.

Czyli to szwagier popchnął Cię w objęcia IT?

Zdecydowanie. Wiele razy rozmawialiśmy na ten temat, podsyłał mi pierwsze tutoriale, linki do filmów opowiadających o pracy w IT. Bardzo mnie to zainteresowało – możliwość kreowania swoich pomysłów, tworzenia czegoś od zera to bardzo ciekawa perspektywa. Podczas samej nauki zawsze mogłem do niego zadzwonić i pogadać o problemie, na jaki się natknąłem. Jestem mu za to bardzo wdzięczny.

Co skłoniło Cię do podjęcia ostatecznej decyzji? Jakieś wyjątkowe wydarzenie?

To był dłuższy proces. Pracowałem w handlu i czułem, że się wypaliłem. Potrzebowałem zmiany. Myślałem, że sama zmiana otoczenia, a niekoniecznie branży, będzie dobrym pomysłem. Niestety, trafiłem w nieprzyjazne środowisko pracy, po okresie próbnym zrezygnowałem, zamknąłem się w pokoju i zacząłem uczyć programowania.

Czym się zajmowałeś przed zrobieniem kursu Frontend?

Wcześniejszą karierę zawodową wiązałem z zarządzaniem ludźmi oraz projektami. Pracowałem jako manager w jednej z większych sieci handlowych zajmujących się branżą sportową. Jak wiadomo, w dużych sieciach nacisk kładziony był na przynoszenie odpowiednich wyników: czy to finansowych, czy tych – brzydko mówiąc – ludzkich. Zdecydowanie bardziej lubiłem tę drugą część. Praca z młodymi ludźmi (bardzo często była ich to pierwsza praca) dawała mi wiele satysfakcji. Widok tego, jak się rozwijają i zaczynają piąć po swojej drabinie kariery, dawał mi mnóstwo satysfakcji. Drugą częścią moich obowiązków było przynoszenie wyników finansowych, ale to dla czytelników będzie zdecydowanie mniej ciekawe 😉

Od razu wiedziałeś, że to właśnie Frontend jest Twoją ścieżką?

Rozumiem różnicę między backendem a frontem, czasem trafiały do mnie memy subtelnie pokazujące różnicę między nimi 😉 Od początku wiedziałem, że chcę pracować we Frontendzie, lubię widzieć realne efekty mojej pracy, dodatkowo mam kilka prywatnych projektów, które chciałbym zrealizować.

Gdzie aktualnie pracujesz?

Pracuję nad udoskonalaniem platformy GetResponse. Co prawda jako junior mam na nią mały wpływ, ale każda zmiana, którą wprowadzam, a później widzę ją na produkcji, cieszy tak samo od pierwszego dnia. Środowisko pracy jest bardzo przyjazne, a zespół, w którym pracuję, to niesamowicie ciekawi ludzie. Co zabawne, pracuję z absolwentem iSA sprzed kilku lat. Każdego dnia utwierdzam się w fakcie, że podjąłem dobrą decyzję.

Pamiętasz, jak wyglądał proces rekrutacji?

Dostałem pracę dzięki temu, że wziąłem udział w kursie InfoShare Academy. To akademia skontaktowała mnie z Getresponse. Miałem się tam udać na rozmowę rekrutacyjną w celu zaznajomienia się z tym, jak wyglądają takie spotkania. Była to okazja do przećwiczenia samego siebie, ale z zaznaczeniem, że spotkanie ma mieć jedynie charakter edukacyjny. W tym czasie Getresponse nie miało wolnych wakatów.

Sam proces składał się z kilku etapów: rozmowa HR-owa miękka, zadanie techniczne i jego omówienie z potencjalnym przełożonym. W trakcie procesu okazało się, że pojawiły się nowe możliwości zatrudnienia w firmie. Załapałem się na ten moment, gdzie mogłem ćwiczenie połączyć z realną możliwością rozpoczęcia pracy.

Wykonałem zadanie rekrutacyjne, spotkałem się na jego omówienie. I przyznaję: zadanie nie wypadło tak dobrze, jak moja rozmowa miękka. Było sporo rzeczy, które powinienem zrobić inaczej, mimo tego otrzymałem szansę rozwoju w GetResponse.

Cały proces rekrutacji był oczywiście stresujący ze względu na niepewność moich umiejętności, wysyłając wcześniej CV natrafiałem w większości na generyczne maile czy automatyczne odsyłanie na portale z zadaniami. W GetResponse spotkałem bardzo miłych i rzeczowych ludzi, dzięki którym proces ten był choć trochę mniej stresujący. To dobre miejsce do rozpoczęcia swojej kariery w IT.

Gdy masz wolny czas, co wtedy lubisz robić?

Aktualnie nie mam zbyt dużo wolnego czasu – remontujemy z żoną nasze mieszkanie w oczekiwaniu na dziecko, co sprawia, że tego czasu wolnego zostaje bardzo mało. Mogę powiedzieć, co zrobię, gdy już tego czasu trochę będzie: zamierzam spożytkować czas na rozwijanie projektów, które od jakiegoś czasu siedzą mi w głowie. Chciałbym poeksperymentować i nadrobić brakującą wiedzę z zakresu programowania. Od strony sportowej – chciałbym wygospodarować sobie czas na powrót do treningów na basenie – bardzo mi tego brakuje.

Dlaczego wybrałeś kurs w infoShare Academy? Brałeś pod uwagę inne formy nauki?

Na kurs iSA trafiłem w internecie, czytałem na jego temat opinie, dopytałem szwagra o technologie z opisu kursu. Nawet termin rozpoczęcia dobrze zbiegł się z moimi planami. Wszystkie znaki wskazały na iSA 🙂

Jak wyglądał sam kurs? Spotykaliście stacjonarnie, zdalnie? Weekendowo? W tygodniu?

Od kursu już trochę minęło i mogę mieć luki w pamięci. Kurs był dzienny, zależało mi na zajęciach stacjonarnych, ale ze względu na sytuację globalną nie było to możliwe. Spotykaliśmy się zdalnie po 6 godzin dziennie, między 9 a 15, od poniedziałku do piątku. Zajęcia były dosyć wymagające, dużo materiału w krótkim czasie, takie trochę dłuższe przygotowania do sesji 😉 Wiele czasu poświęcałem również po zajęciach, aby wypróbować świeżo zdobytą wiedzę, doczytać informacje w dokumentacji czy obejrzeć jakieś luźniejsze tutoriale na YouTube.

Musiałeś z czymś łączyć naukę?

Całe szczęście zapewniłem sobie ten komfort, że nie łączyłem nauki ani z pracą, ani ze studiami. Jeśli możecie, zróbcie podobnie 🙂

Co z Twojej perspektywy jest najważniejsze w trakcie nauki? Jak to robić najefektywniej?

Z mojej perspektywy istotne było to, że mogłem dopytać naszych trenerów w razie niejasności, bardzo często skracało to czas szukania konkretnych informacji. Przy tak intensywnej nauce starałem się skupiać tylko na niej, dobrze spać i mieć czas na jakąś aktywność sportową w ciągu dnia. To bardzo pomagało uporządkować myśli. Najważniejsze jednak, aby być zainteresowanym tematem. Jeżeli się czymś interesujesz, to wiedza przychodzi dużo, dużo szybciej.

Jakie rady mógłbyś dać świeżo upieczonym programistom?

Mogę jedynie rzucić sztampą: nie przestawajcie pisać i nie poddawajcie się, bo pierwsze miesiące w pracy nie są łatwe.

Jak wyglądają Twoje dalsze plany rozwoju zawodowego?

Uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć się. Jeśli w przyszłości mógłbym połączyć umiejętności programowania z moim doświadczeniem managerskim, to również mogłoby być to ciekawe 🙂

Czy poleciłbyś naukę w infoShare Academy?

Polecam każdemu, kto jest pewny tego kroku. Zmiana branży nie jest łatwa, przynajmniej w moim przypadku nie była, a kurs też nie jest tani. Jednak komfort pracy, jakiego doświadczam, jest diametralnie lepszy od tego w handlu, dlatego uważam, że był wart kosztów kursu.

Dziękuję za rozmowę!

Back to top button