fbpx
Artykuł

#code16challenge, czyli wielka mobilizacja w branży IT. Programiści kodują dla Mai

To tylko 16 linijek kodu, między krótkimi wierszami kryje się jednak wielki i szlachetny cel. Polska branża IT dołącza do heroicznej walki rodziców ciężko chorej Mai, u której zdiagnozowano SMA. Potrzebnych jest 9,5 mln zł, z czego już zebrano ponad 6,5 mln zł.

Po raperach i ich naśladowcach, którzy w ramach akcji hot16challenge rymując namawiali do wpłacania pieniędzy na służbę zdrowia, teraz pospolite ruszenie ogłosili programiści. Pod hasłem #code16challenge trwa bowiem wielka akcja charytatywna dla 10-miesięcznej dziewczynki, u której tuż po urodzeniu zdiagnozowano najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni.

Zasady są bardzo proste. Trzeba napisać krótki kod z wykorzystaniem dowolnej technologii, a następnie pochwalić się nim na Facebooku i nominować kolejnych 3 programistów.  Każdy, kto usiądzie przed klawiaturą, może również wpłacić swój datek, który powędruje na konto zbiórki dla Mai, prowadzonej w portalu Siepomaga www.siepomaga.pl/code16challenge, zapraszamy również do odwiedzenia strony www.code16challenge.pl – wyjaśnia Adam Wójciński, organizator akcji.

W planach jest wiele wydarzeń, m.in. z udziałem gwiazd sportu, jednak część imprez, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, trzeba było przełożyć. – Programiści i tak w zdecydowanej większości pracują ostatnio zdalnie. A że Kamil, tata Mai, również zajmuje się zawodowo kodowaniem, odezw już jest całkiem spory. Z całej założonej kwoty my chcemy uzbierać okrągły milion, który znacznie przybliży nas do celu. Przy założeniu, że każdy dorzuci 3 cyferki do zbiórki, potrzeba nas – programistów “tylko” 10 tysięcy – dodaje Adam. 

To wcale nie tak dużo. W Polsce, według różnych szacunków jest ok. 250-350 tys. programistów i biorąc pod uwagę, że tylko część z nich podniesie rękawicę, siła tej zawodowej wspólnoty może okazać się ogromna. To niezwykle ważne, bo ogromna jest również kwota, jaką rodzice dziewczynki muszą zebrać na terapię – najważniejszą broń w walce ze straszną chorobą.

Terapia musi zostać podana jak najszybciej! Walczymy o nią od wielu miesięcy. Robimy, co w naszej mocy, a jednak to za mało. Maja każdego dnia coś traci – większość umiejętności i możliwości już bezpowrotnie” – piszą rodzice Mai.

W #code16challenge zarówno język programowania, jak i poziom doświadczenia jest dowolny. Dlatego do wyzwania dołączają zarówno indywidualni programiści z wieloletnim stażem i sukcesami, jak i całe firmy, ale także szkoły programowania oraz ich kursanci, stawiający dopiero pierwsze kroki w świecie nowych technologii.

Dla początkującego programisty pochwalenie się nawet krótkim kodem i ocena doświadczonych kolegów, czyli code review, są niezwykle cenne. A jeśli wszystko to jest związane z akcją charytatywną, która niesie pomoc dziecku, tym bardziej warto usiąść przed klawiaturą. Nawet jeśli będzie to najprostszy na świecie komunikat napisany w HTML, liczy się cel – mówi Magdalena Rogóż ze szkoły programowania Kodilla.com, partnera akcji.

Zasady #code16challenge 

1. Stwórz krótki kod w dowolnym języku programowania, który będzie miał maksymalnie 16 linijek. Zaprezentuj go na Facebooku w dowolnej formie (link do projektu, zdjęcie, zrzut ekranu, filmik, teledysk, koniecznie dodaj #code16challenge)
2. Wpłać dowolną kwotę na konto zbiórki.
3. Nominuj kolejne 3 osoby, a nawet więcej.

P.S.
Jeśli bardzo chcesz się przyłączyć do wyzwania, ale nikt Cię jak dotąd nie nominował, nie przejmuj się i po prostu zacznij samodzielnie. I koniecznie daj znać swoim znajomym.

Back to top button