fbpx
Projekty kursantów

Projekt kursantów bootcampu Java + Spring: Kulturalni

Java jest językiem uważanym przez wielu początkujących w branży IT za jeden z trudniejszych języków, który można wybrać na początek nauki. Wiele osób mylnie ma taki pogląd z uwagi na fakt, że w Javie od razu trzeba pisać obiektowo, co może podnieść próg wejścia. Trenerzy Javy w infoShare Academy przekonują, że nie ma się czego bać i Java świetnie nadaje się na pierwszy język. Zaznaczają, że jak już się zrozumie Jave to nie będzie się chciało programować w innym języku.

Podobnego zdania są kursanci na naszym bootcampie Java + Spring. Uczestnicy kursu pod okiem naszych trenerów rozpoczęli przygodę z tym językiem. Podczas półrocznej nauki, każdy uczestnik kursu rozpoczyna swoją naukę od samych podstaw. Jak w każdym bootcampie również i w tym, zakończenie kursu kończy się projektem zaliczeniowym, który grupa musi zaprezentować na koniec kursu. 

Tym razem 4 ambitne osoby postanowiły założyć zespół KULTURALNI i stworzyli aplikację webową w Javie, którą zademonstrowali na zakończenie kursu.

Skład zespołu

Założenia aplikacji

Aplikacja webowa napisana w Javie została stworzona, aby promować wydarzenie kulturalne. Aplikacja ma dostarczyć użytkownikom informacje o najnowszych i najciekawszych wydarzeniach kulturalnych takich jak spektakle teatralne, festiwale, recitale i inne wydarzenia kulturalne mogące cieszyć się zainteresowaniem potencjalnych użytkowników.

Funkcjonalności

Po wejściu na stronę aplikacji użytkownikom ukazuje się header aplikacji w skład którego wchodzi menu oraz jambotron z hasłem aplikacji. Do linii zanurzenia aplikacji widoczny jest CTA (call to action): Zaczynajmy. Po naciśnięciu przycisku jest scroll do sekcji, która w przejrzysty sposób przedstawia najważniejsze funkcje aplikacji.

 • Rejestracja – założenie nowego konta
 • Wydarzenia – lista wydarzeń do przeglądania
 • Ulubione – miejsce gdzie użytkownik może zapisać wydarzenia, którymi jest zainteresowany

Na szczególną uwagę zwraca dopracowana warstwa wizualna aplikacji. Mimo że jest to aplikacja w języku Java, napisana na bootcampie typowo backendowym to, zespół zadbał także o atrakcyjnie wizualny front aplikacji, która uatrakcyjnia korzystanie z aplikacji potencjalnym użytkownikom.

Poniżej sekcji z podstawowymi funkcjami znajdują się nadchodzące wydarzenia. Użytkownik może wybrać zbliżające się wydarzenia i zapoznać się z tematyką wydarzenia, miejscem oraz czasem trwania. Wydarzenia posortowane są chronologicznie. 

Na dole strony użytkownikom ukazuje się sekcja z ostatnio dodanymi wydarzeniami kulturalnymi.

Po przejściu na listę wydarzeń ukazują się wszystkie dodane wydarzenia z możliwością ich wyszukiwania i przefiltrowania. Użytkownik może filtrować wydarzenia według rodzaju, miejsca oraz dacie. Dodatkowo użytkownik ma możliwość ustawienia sortowania tabeli z wynikami oraz ustawienie liczby wyświetlanych wydarzeń. Lista jest wyposażona w paginację, co znacznie wpływa na performance korzystania z widoku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają do dyspozycji wyszukiwarkę z funkcją auto uzupełniania.

Authentication flow

Aplikacja Kulturalni pozwala na zakładanie przez użytkowników kont, dzięki którym mogą korzystać z dodatkowych funkcji aplikacji. Konta podzielone są na dwie rangi: użytkownicy oraz administratorzy

Nowi użytkownicy wchodzący na stronę i chcący złożyć konto mogą to zrobić, wypełniając formularz rejestracyjny. Po podaniu kilku wymaganych pól aplikacja wysyła maila z linkiem aktywacyjnym konto, który użytkownik musi kliknąć. Po aktywacji konta, konto jest gotowe i umożliwia zalogowanie się na nie. 

Po zalogowaniu użytkownicy mogą dodawać wydarzenia do listy ulubionych. Dodanie wydarzenia do ulubionych umożliwia szybkie dotarcie do konkretnego wydarzenia. Dalszy rozwój aplikacji pozwoliłby np. na otrzymywanie przez użytkownika powiadomień dotyczących zmian w wydarzeniu.

Konto administratora różni się od konta użytkownika. Rola administratora umożliwia dodawanie wydarzenia. W zamyśle to administratorzy serwisu odpowiadają za kuratele nad wydarzeniami w aplikacji. Po zalogowaniu się na konto z rolą administratora na liście wydarzeń pojawiają się dodatkowe opcje widoczne tylko dla adminów. Opcje umożliwiają edycję oraz usuwanie dodanych wydarzeń.

Administrator aby dodać wydarzenie musi uzupełnić następujące dane:

 • Nazwa wydarzenia
 • Miejsce
 • Rodzaj wydarzenia (kategoria)
 • Miejscowość
 • Rozpoczęcie wydarzenia – data i godzina
 • Zakończenie wydarzenia – data i godzina
 • Cena wydarzenia – możliwość dodania darmowego wydarzenia
 • Strona internetowa wydarzenia 
 • Opis wydarzenia
 • Obrazek wydarzeni

Dane zapisywane są w bazie danych.

Zespół przygotował aplikację dwujęzyczną. Użytkownik może wybrać język: polski i angielski.

Widoki aplikacji zostały przygotowane przy pomocy Bootstrapa. Baza danych to mySQL. Zespół korzystał także z Hibernate. Całość aplikacji powstałona bootcampie infoShare Academy w Javie z wykorzystaniem frameworku Spring.

Obejrzyj prezentację projektu

Bootcamp Java + Spring w infoShare Academy

Java od wielu lat króluje wśród języków backendowych. Jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a społeczność programistów jest szacowana na aż 9 mln! Programiści Java mogą liczyć na jedne z najlepszych zarobków w całej branży IT. Dołącz do nich, rozpoczynając swoją przygodę z programowaniem w Javie.

Dla kogo? Dla osób, które chcą sprawnie nauczyć się programowania od najlepszych trenerów-praktyków na rynku i szukają satysfakcji z pracy poprzez posiadania realnego wpływu na swoją firmę. Podczas intensywnych zajęć dowiesz się w jaki sposób programować oraz nauczysz się najlepszych wzorców. Zobaczysz też warsztat programisty od podstaw.

👉 Weekendowy bootcamp Java + Spring (przebranżowienie)

Co możesz robić po bootcampie? Poznaj historie naszych absolwentów!

👉 Elektronikę zamienił na programowanie – historia Jarosława Witowskiego

👉 Zamiast zarządzać finansami rozwija zagraniczną aplikację – historia Magdy Kłopotek

👉 Architektka wnętrz, która została programistką – historia Julii Łojek

👉 Od tancerza do programisty – historia Wiktora Jagiełło

Back to top button