fbpx
Front-endHistorie AbsolwentówPoczątki programowaniaWywiady

Azymut na IT: Inżynierka, która została programistką Frontend

Karolina Szlenk – Absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, aktualnie Junior Front-end Developer. Ambitna, zmotywowana i energiczna. Uwielbia aktywnie spędzać wolny czas. Entuzjastka zdrowego stylu życia. Miłośniczka kotów i masła orzechowego.

Czym zajmowałaś się zanim zainteresowałaś się programowaniem? 

Jestem absolwentką Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Po studiach rozwijałam się jako Inżynier Konstruktor w branży filtro-wentylacyjnej. Po kilku latach zmieniłam pracę i stałam się Inżynierem w Dziale R&D w branży okiennej. W dużym skrócie projektowałam i optymalizowałam rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w danym obszarze przemysłu. 

A jak spędzasz wolny czas?

Uwielbiam pogłębiać wiedzę na temat przeróżnych diet i płynących z nich korzyści, by w późniejszym etapie wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe w swój jadłospis. Przyjemność sprawia mi regularne chodzenie na siłownię i jazda na rowerze. W ostatnim czasie także z zaciekawieniem słucham podcasty kryminalne, które umilają mi drogę do i z pracy, a także domowe obowiązki.

Co takiego jest w podcastach kryminalnych, że ich słuchasz?

Od zawsze interesowały mnie sprawy kryminalne, a w szczególności te niewyjaśnione. Jako dziecko, po kryjomu, z zapartym tchem oglądałam Magazyn Kryminalny 997 lub Telewizyjne Biuro Śledcze. Kilka miesięcy temu przez przypadek natrafiłam na jeden z podcastów o tej tematyce i bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia sprawy oraz narracja podcastera. Było w tym coś tajemniczego i zagadkowego. Niewątpliwie nakłonił mnie do późniejszych refleksji i analizy. Pobudził moją wyobraźnię do tego stopnia, że zaczęłam “otwierać kolejne akta tajemnic” 😉 

Programowanie jest dla Ciebie kolejnym “aktem tajemnic”, który postanowiłaś otworzyć? 🙂

Programowaniem na dobre zainteresowałam się latem 2019 roku. Nie zastanawiałam się nad tym długo. Po prostu chciałam wiedzieć jak się koduje, więc ściągnęłam najwyżej oceniany kurs Javy na Udemy. Nie miałam planów na zmianę branży. Okazało się jednak, że bardzo mi się to zajęcie spodobało. Po kilku miesiącach pracy z kodem zaczęłam poważniej myśleć o przekwalifikowaniu i sposobie nauki programowania.

Zrobiłaś kurs Javy, skąd więc pomysł na Frontend?

Na pewnym etapie nauki zaczęłam szerzej interesować się innymi językami programowania, ich możliwymi zastosowaniami, trendami, a także zapotrzebowaniem rynku na Developerów. Dowiedziałam się, że Front-end mocno się rozwija i jest jedną z łatwiejszych opcji na start. Dołączyłam wtedy do jednego z wyzwań pewnej szkoły programowania, gdzie należało zaprojektować prostą stronę internetową. Było to dla mnie niezwykle ciekawe doświadczenie. Zaangażowało mnie w 100%. Zdałam sobie sprawę wtedy, że to co robię ma bezpośredni wpływ jak będą to widzieli i odczuwali użytkownicy. Poczułam ogrom satysfakcji i chciałam tylko więcej i więcej 🙂

Za pomocą jakich narzędzi/kursów uczyłaś się programowania?

Na samym początku uczyłam się sama w wolnych chwilach. Spędzałam długie wieczory i weekendy na szukaniu odpowiedniej ścieżki i materiałów do nauki. Pomocnymi źródłami okazał się youtube, platforma Udemy oraz kilka aktywnych i na bieżąco uzupełnianych blogów i stron. Zapał był ogromny, ale miałam wrażenie, że obrałam niewłaściwą drogę i w pewnym momencie wkradł się chaos. Nie chciałam się poddać z tego tytułu i, by móc nauczyć się w efektywny sposób, rozważałam dwie opcje nauki: nauka z mentorem 1:1 lub bootcamp.

Dlaczego wybrałaś akurat bootcamp? 

Było kilka racjonalnych argumentów, które przemawiały za wyborem bootcampu. Po pierwsze, odbyło się już kilkanaście edycji i ludzie znajdowali po nich pracę. To świadczyło dla mnie o tym, że program kursu jest dobrze opracowany, odpowiada na zapotrzebowanie rynkowe i faktycznie przygotowuje do podjęcia pierwszej pracy. Po drugie, będzie uczyć mnie kilku trenerów, a nie jeden mentor, więc to zawsze jest więcej podejść do nauki, więcej dobrych nawyków, więcej doświadczeń etc. W myśl zasady im więcej tym lepiej 🙂 Po trzecie, przekonała mnie też praca w grupach, w których realizuje się wspólny projekt. Jest to świetna opcja na odwzorowanie pracy w prawdziwym zespole deweloperskim.

Decydując się na kurs w infoShare Academy musiałaś się do niego jakoś wcześniej przygotować?

Zrobiłam zalecany prework oraz przerobiłam dodatkowe materiału wg własnego planu. Czułam, że bardzo dobrze przygotowałam się do kursu. 

Czym jest wspomniany prework, który wykonałaś z zalecenia iSA?

Prework to pakiet materiałów i zadań, które kursant otrzymuje po zapisaniu się na kurs i powinien przerobić przed jego rozpoczęciem. Są to instalki oprogramowania oraz podstawy podstaw danego języka by móc przyjść na kurs już z pewną dawką wiedzy i zapewnić sobie płynny start.

A jak wyglądała nauka na kursie? 

Sama nauka na kursie była trochę sinusoidą. Na początku przebiegała pomyślnie, bez większych problemów. W połowie kursu, kiedy wszedł React, nie było już tak kolorowo. Czułam się też wyraźnie przemęczona. Na szczęście trenerzy nieśli dużą pomoc i dawkę motywacji, więc udało się ukończyć kurs z poczuciem, że “coś tam jednak wiem”.

Jaką formę nauki wybrałaś? Był to kurs stacjonarny czy zdalny?

Zacznę od tego, że brałam udział w kursie stacjonarnym, ale w jego trakcie przyszła pandemia. Tak więc, połowa kursu odbyła się w siedzibie firmy, a połowa online. Szczerze mówiąc nie był to dla mnie problem, ponieważ mam komfortowe warunki do nauki w domu. Niemniej jednak brakowało mi kontaktu z trenerami i resztą kursantów. Jeśli chodzi o samą platformę do przeprowadzania zajęć to wszystko przebiegało jak należy. Wiem jednak, że część kursantów gorzej zniosła tę zmianę.

Na pewno podczas bootcampu zdarzały się też trudne chwile. Jak sobie z nimi radziłaś?

Owszem, zdarzały się. W takich momentach zazwyczaj prosiłam o pomoc trenerów lub innych kursantów. Czasem też zaglądałam do stackoverflow lub reddit. 

Jak wyglądała praca w grupie i współpraca z trenerami?

Praca w grupie nie należała do najłatwiejszych. Po prostu się nie dograliśmy. Każdy miał inne podejście do pracy, ambicje i własne cele. 

I co w sytuacji gdy się nie dogadaliście? Jak szły postępy w pracy? Czy trenerzy zaproponowali Wam jakieś inne rozwiązanie?

Na początku po prostu musieliśmy zaakceptować różnice naszych charakterów i skupić się na projekcie. To tak jak w pracy, kiedy do niej przychodzimy, nie wiemy z kim przyjdzie nam współþracować. Praca jednak ma być wykonana, więc obraliśmy to za cel bez względu na sympatie i antypatie. Finalnie jednak zespół się rozpadł, ponieważ zmniejszył się o połowę w porównaniu do pierwotnego stanu. Ilość zadań nas przytłoczyła, więc organizatorzy kursu zaproponowali byśmy się rozdzielili i dołączyli do innych zespołów.

Jak oceniasz współpracę z trenerami?

Współpraca z trenerami była na wysokim poziomie i, jak wcześniej wspomniałam, zawsze starali się pomóc i podnieść z dołka. Moim zdaniem to największy atut tego kursu – móc uczyć się od doświadczonych pasjonatów.

Co z Twojej perspektywy jest najważniejsze w trakcie nauki? Jak to robić najefektywniej?

Najważniejsze w trakcie nauki jest kodowanie 🙂 Nie ma drogi na skróty. Należy się na tym skupić i pisać jak najwięcej kodu. Na zajęciach i po zajęciach. Ale oczywiście nie ma mowy o bezmyślnym “klepaniu kodu”. Trenerzy są po to by ich pytać jak robić to w najlepszy sposób. Przekazują naprawdę cenne rady, które warto gdzieś notować. 

Ze swojego doświadczenia wiem, że najefektywniej się uczę jak nie ma presji czasowej i jestem wypoczęta. Warto więc może wygospodarować sobie trochę czasu na odpoczynek i dobry sen po całym dniu kodowania.

Szukałaś pracy zaraz po zakończeniu kursu?

Po zakończeniu kursu nie czułam, że mogę podjąć pierwszą pracę. Chciałam dać sobie czas na powtórkę materiału z kursu i na realizację własnych projektów. Pierwsze CV wysłałam ok. 2 miesiące po zakończeniu kursu. Niestety odzew był znikomy. Wysłałam również aplikacje do firm, które nie posiadały aktualnie żadnych ogłoszeń, ale ciekawiło mnie ich portfolio projektów. Uczestniczyłam w kilku rekrutacjach, gdzie dostawałam z reguły zadanie do samodzielnego rozwiązania.

Kiedy znalazłaś pierwszą pracę?

Pierwszą pracę znalazłam po 5 miesiącach od zakończenia kursu.

Gdzie teraz pracujesz i na czym polega Twoja praca? 

Pracuję jako Junior Front-end Developer w firmie OKE Sp. z o.o. w Gdańsku. Jestem członkiem zespołu w projekcie dla klienta z Holandii. Rozwijamy aplikację, której głównymi odbiorcami są instytucje publiczne i służby bezpieczeństwa, a jej zadaniem jest szybkie wychwytywanie potencjalnych zagrożeń, dzięki dokładnemu filtrowaniu danych z social mediów w czasie rzeczywistym. 

W projekcie jestem odpowiedzialna za programowanie i testowanie nowych featurów na potrzeby klienta po stronie front-endowej. Projekt jest zarządzany metodyką Scrum. 

To jest Twoja pierwsza praca po kursie? Jak się w niej odnalazłaś?

Jest to moja pierwsza praca po kursie. Początkowo byłam wystraszona, że wszystko jest obce, a ja “nic nie potrafię”. Jest to zrozumiałe, dlatego też uzyskałam dużą pomoc i wsparcie ze strony zespołu zarówno w okresie wdrożeniowym jak i później. Nie potrzebowałam zbyt dużo czasu by się tu zaklimatyzować 🙂 Temat projektu jest ciekawy, stack technologiczny zgodny z kierunkiem mojego rozwoju, a zespół tworzą niesamowicie uzdolnieni i pomocni ludzie.

Pracujesz zdalnie czy stacjonarnie?

Pół na pół. Staram się być 2-3 dni w tygodniu w biurze by integrować się z ludźmi z firmy.

Czy w Twojej pracy wymagana jest znajomość języka angielskiego? 

Zdecydowanie tak. Projekt jest realizowany dla zagranicznego klienta, a zespół tworzą ludzie kilku narodowości. Komunikujemy się tylko w języku angielskim.

Musiałaś dodatkowo podszkolić język angielski?

Uczęszczałam na dodatkowe zajęcia z angielskiego jeszcze przed rozpoczęciem kursu, ponieważ wiedziałam, że będzie on niezbędny w pracy. Warto zaznaczyć, że nie jest on wymagany na poziomie zaawansowanym. Nikt nie zwraca tu uwagi na poprawny akcent czy książkową gramatykę. Wystarczy by swobodnie się komunikować na tematy związane z projektem i nie unikać small talków ;-).

Czy uważasz, że programowanie jest dla każdego?

Programowanie nie jest dla każdego. Tak samo jak śpiewanie czy łyżwiarstwo figurowe 😉 Niemniej jednak warto spróbować, bo to super zajęcie, które jest bardzo analityczne, kreatywne i daje dużo funu (jak wychodzi :-). 

Jak wyglądają dalsze plany co do rozwoju zawodowego?

Na pewno chcę rozwijać się we Front-endzie. Jestem świadoma, że jest ogrom wiedzy do zdobycia z tego zakresu. Chciałabym być w tym naprawdę dobra. Mam ułożony wstępnie plan czego chciałbym się nauczyć jeszcze w tym roku i powoli go realizuję. 

Ostatnimi czasy zaczęłam też interesować się Machine Learningiem, ale to bardziej na zasadzie nice to know 🙂

Czy poleciłabyś naukę w infoShare Academy? 

Zdecydowanie polecam. Bardzo rzetelne przygotowanie i solidna porcja wiedzy. Należy jednak pamiętać, że nikt ani nic nie wbije Nam wiedzy i zapału do głowy. Cudów nie ma. Wszystko jest w rękach kursanta.

Jak z perspektywy czasu oceniasz decyzję o przebranżowieniu? Czy zrobiłabyś coś inaczej?

Uważam, że to jedna z lepszych decyzji jaką podjęłam w swoim życiu. Jestem zdania, że nigdy nie jest na nic za późno i jeśli ma się marzenia to należy dążyć do ich spełnienia. Podoba mi się miejsce, w którym aktualnie jestem. Nie wiem czy cokolwiek zrobiłabym inaczej. Może mniej bym się stresowała, ale ja już tak po prostu mam 😉

Jakie rady mogłabyś dać świeżo upieczonym programistom?

Kiepska jestem w dawaniu rad, ponieważ każdy człowiek jest inny i ciężko jest wczuć się w rolę drugiej osoby. Niemniej, z perspektywy czasu, mogę powiedzieć jakie rady JA bym chciała usłyszeć na samym początku. Jeśli masz marzenia – podążaj za nimi. Nie poddawaj się i nie zatrzymuj. Wybierz ścieżkę nauki, znajdź swoje tempo, otwórz się na konstruktywną krytykę, nie oceniaj się na każdym kroku i nie porównuj z innymi. Pisz dużo kodu, analizuj go. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj, ale też słuchaj! Każdy kiedyś zaczynał 🙂

—————-

Front-end

Front-end to jeden z ciekawszych kierunków dla ludzi chcących wejść w branżę IT. JavaScript powstał jako język programowania używany przy tworzeniu stron WWW. Jednak już dawno temu przestał pełnić tę jedną rolę i posiada dużo więcej praktycznych zastosowań. W JavaScripcie można tworzyć również elementy back-endowe (NodeJS), a także aplikacje desktopowe (Electron) i mobilne (React Native).

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. JavaScript to język łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem – do startu w zasadzie wystarczy Ci notatnik i przeglądarka. To także jeden z najpopularniejszych języków na świecie – baza wiedzy w sieci jest ogromna, zdobycie materiałów na start nie jest żadnym problemem. Podobnie jest ze ścieżkami rozwoju i możliwościami na rynku pracy.

👉 Dzienny Bootcamp Front-end (przebranżowienie)

👉 Weekendowy Bootcamp Front-end (przebranżowienie)

Przeczytaj: Absolwenci ostatniego bootcampu front-end już mają pracę! >>

Back to top button