fbpx
Bez kategoriiZarobki

Ile zarabia Frontend Developer?

Frontend Developer to programista zajmujący się tworzeniem aplikacji, które widzi użytkownik końcowy. To frontend odpowiada za przyjmowanie i prezentowanie danych w sposób przystępny dla użytkownika. Wraz z rozwojem technologii i mocy komputerów frontend zaczął przejmować coraz więcej funkcji, które do tej pory były w gestii backendu. Czy ma to wpływ na wynagrodzenia? Jak najbadziej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia Frontend Developer.

Tak naprawdę dzisiejsze aplikacje składają się z kilku mniejszych aplikacji. Taki rozdział powstał po to, aby łatwiej było pracować nad ich rozwojem, ale także dlatego, że serwowanie danych może odbywać w różnych miejscach. Np. te same dane możemy wyświetlać na aplikacji desktopowej, mobilnej lub stronie internetowej.

Popularność Frontend Developerów

W corocznym badaniu portalu z ogłoszeniami o pracę dla programistów tworzonym przez Bulldogjob 17% developerów zadeklarowało, że są Frontend Developerami. Najpopularniejszym językiem programowania na frontendzie jest oczywiście JavaScript – 79%. Bierze się to z popularności frameworków/bibliotek takich jak Vue, Angular i oczywiście najpopularniejszy: React.

18% programistów w badaniu odpowiedziało, że JavaScript jest głównym językiem programowania, zajmując drugie miejsce zaraz po języku Java. To pokazuje jak popularny jest Javascript, a co za tym idzie Frontend, chociaż trzeba mieć świadomość, że JavaScript wykorzystywany jest coraz częściej także na Backendzie i przy tworzeniu aplikacji mobilnych (np. w React Native).

Ile zarabia Frontend Devloper?

Frontend Developer może liczyć na bardzo dobre zarobki. Szeroki zakres umiejętności Frontend Developera przekłada się na dość dużą rozpiętość widełek płacowych. Bardzo interesujący, szczególnie dla początkujących programistów, jest fakt, że na Frontendziej jest relatywnie dużo pracy dla Juniorów. To ważne, bo decydując się na przebranżowienie trzeba także pomyśleć o tym, jak zdobyć swoją pierwszą pracę, która jest najlepszym miejscem do dalszej nauki programowania.

W raporcie portalu No Fluff Jobs z 2021 roku wynika, że mediany widełek wynagrodzeń na umowie B2B w kategorii Frontend zaczynają się od 12 000 PLN, a kończą się na 17 000 PLN. Na umowie o pracę jest to od 10 000 PLN do 15 000 PLN.

Ile zarabia Junior Frontend Developer?

Junior na umowę o pracę może liczyć na widełki zaczynające się od 4 000 PLN, a kończąc na 7 000 PLN. Na działalności może liczyć o 1 000 PLN więcej. Podane kwoty to mediany widełek. 

Zarobki Mid Frontend Developera

Wraz z wzrostem doświadczenia Frontend Developer może liczyć na prawie dwukrotny wzrost swojego wynagrodzenia. Mid na umowie o pracę może liczyć na widełki rzędu 8 000 PLN do nawet 12 600 PLN. W przypadku własnej działalności i faktury B2B zarobki mida sięgają od 9 000 PLN do nawet 14 000 PLN.

Zarobki Senior Frontend Developera

Najwięcej oczywiście może zarobić Senior Frontend Developer. Jego zarobki plasują się na  poziomie 13 000 PLN – 18 000 PLN w przypadku umowy o pracę i od 13 500 do 18 000 w przypadku umowy B2B.

Ile zarabia Frontend Developer? Pensje w największych miastach

Z raportu Bulldogjob wynika, że średnie zarobki Junior Javascript Developera wynoszą 3 962 PLN. W przypadku bardziej doświadczonego programisty: mida, są to to 6 955 PLN. Najbardziej doświadczony programista – senior może liczyć na aż 12 933 PLN.

Zarobki Frontend w Warszawie

Bardzo ciekawe dane publikuje porta JustJoin.it w swoim corocznym raporcie. Wynika z niego, że w przypadku programistów, którzy programują w języku JavaScript w Warszawie mogą liczyć na zarobki od 4 800 PLN w przypadku Juniorów, 11 500 PLN w przypadku midów i 17 200 PLN w przypadku seniorów. Są to kwoty netto na fakturze b2b. Natomiast w przypadku umowy o pracę programiści javascript mogą zarobić odpowiednio 8 000 PLN dla Juniorów, 13 100 PLN dla midów i 17 000 PLN dla Seniorów.

Zarobki Frontend w Krakowie 

Początkujący programista pracujący w Krakowie i programujący w Javascript w przypadku B2B może liczyć na zarobki od 7 300 PLN. Bardziej doświadczony programista zarobi 11 900 PLN. Najwięcej na B2B zarobi Senior, bo aż 16 900 PLN. Na umowę o pracę Junior może liczyć na 6 100 PLN, Mid na 10 700 PLN, Senior 16 200 PLN.

Zarobki Frontend w Trójmieście

Nad morzem programiści z umiejętnością programowania w Javascript zarobią od 8 400 PLN w przypadku umowy B2B dla Juniora, 12 700 PLN dla bardziej doświadczonego Mida i 15 800 PLN w przypadku najbardziej doświadczonego Seniora.

Zarobki Frontend we Wrocławiu

Programiści Javascript we Wrocławiu mogą zarobić od 7 200 PLN dla Juniorów, 11 300 PLN dla Midów i 15 400 PLN dla Seniorów w przypadku umowy b2b. Na umowę o pracę jest to 8 100 PLN, 10 900 PLN i 14 700 PLN.

Zarobki Frontend w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski Junior znający Javascript w przypadku umowy B2B może liczyć na zarobki zaczynajace się od 4 400 PLN. Doświadczony mid na średnie zarobki 11 600 PLN, a Senior z kilkuletnim doświadczeniem nawet na 14 900 PLN. W przypadku umowy o pracę są to odpowiednio: 4 800 PLN, 10 300 PLN i 13 500 PLN.

Zarobki Frontend w Katowicach

Na Śląsku zarobki dla Juniorów na B2B to 8 000 PLN, 10 800 dla midów i 13 400 dla seniorów. Na umowie o pracę juniorzy mogą liczyć na zarobki zaczynajace się od 7 500 PLN i 10 600 PLN dla midów. Dla seniorów zarobki są znacznie wyższe i to aż 15 400.

Co powinien umieć Junior Frontend Developer?

Podstawowymi językami i umiejętnościami na Frontendzie jest HTML, CSS i Javascript. Bez wątpienia to jest podstawa. Do tego dochodzi opanowanie co najmniej jednego z frameworków: React, Vue lub Angular. Taki zestaw umiejętności pozwala na pracę jako Junior. Najczęstszymi zadaniami na początku kariery programisty jest wdrażanie widoków aplikacji i ścisła współpraca z projektantami, którzy dbają, aby programiści wdrażali aplikację według wytycznych. Początkowo w pracy Juniora przydatna też będzie wiedza z zakresu działania sieci oraz podstaw systemu kontroli wersji Git. Ważne jest też, aby znać (chociażby w teorii) metodykę pracy w Scrumie.

Jak zdobyć niezbędne umiejętności

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów nauki programowania. Możesz uczyć się samemu, korzystając z dostępnych dokumentacji. Przydatne do nauki będą też Live Codingi udostępniane na YouTube. Frontend jest jedną z najpopularniejszych dziedzin, co przekłada się na ogromną liczbę dostępnych materiałów. Warto brać także udział w webinarach, gdzie szczególnie na początku można rozeznać się w zawiłych tajnikach programowania.

Innym sposobem na zdobycie potrzebnych umiejętności jest kurs z trenerem na żywo. Nauka z trenerem jest lepsza dla osób, które wolą być prowadzone krok po kroku przez tajniki programowania. Program kursu tworzony jest przez trenerów pracujących aktualnie w branży. Trenerzy dostosowują go do potrzeb rynku i oczekiwań pracodawców. Uczysz się najbardziej popularnych technologii. Trener motywuje Cię do nauki, a praca w grupie przy projektach odzwierciedla tą, z którą spotkasz się później w prawdziwej pracy. Na każdym etapie kursu możesz zadać pytanie trenerowi i poprosić o wyjaśnienie trudniejszych zagadnień.

Kurs programowania z szansą na pierwszą pracę i zwrot kosztów

Wiesz już, ile zarabia Frontend Developer. Jeśli zależy Ci na szybkiej nauce i przebranżowieniu, polecamy Ci bootcamp Front-end w infoShare Academy. Już po 3 lub 6 miesiącach praktycznej nauki (w zależności od trybu, jaki wybierzesz) pod okiem najlepszych trenerów-praktyków będziesz gotowy/a do rozpoczęcia pracy na stanowisku Junior Front-end Developer. Co więcej – co najmniej 5 najlepszych kursantów dostanie zaproszenie na rekrutację do zespołu developerów Wakacje.pl – największego portalu turystycznego w Polsce! Jeśli dostaniesz pracę, otrzymujesz 50% zwrotu kosztów całego bootcampu. Kursanci bootcampu dziennego dostaną również zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne w Get Response.


Źródła:

Raport wynagrodzeń polskich programistów za rok 2020 – https://justjoin.it/report

Rynek pracy IT w 2020 roku. Wynagrodzenia, specjalizacje i wymagania w ofertach pracy – No Fluff Jobs – https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-wynagrodzenia-specjalizacje-i-wymagania-w-ofertach-pracy/

Raport z badania społeczności IT 2021 – Bulldogjob – https://bulldogjob.pl/it-report/2021

Podane kwoty są kwotami Netto na fakturze B2B i kwoty brutto na umowie o pracę. W przypadku widełek są to średnie median.

Sprawdź także
Close
Back to top button