fbpx
Back-endSQLWywiady

Jak rozpocząć naukę SQL?

Najpopularniejsze bazy danych

Istnieje wiele relacyjnych baz danych, ale najpopularniejsze z nich to MySQL, SQL Server, PostgreSQL, czy Oracle. Ponownie odwołamy się do raportu Stack Overflow, który pokazuje ranking najpopularniejszych silników baz danych:

ranking najpopularniejszych baz danych wg Stack OverFlow

Źródło: Stack Overflow – The most popular databases of 2019

Pewnie zadajecie sobie pytanie, czy w każdej z tych baz język SQL ma taką samą składnię? Prawie tak – różnice są niewielkie, np. przy pobieraniu określonej liczby rekordów używamy:

  • SELECT TOP w SQL Server
  • LIMIT w MySQL
  • ROWNUM w Oracle

To trochę tak, jak z językiem polskim, który w każdym regionie Polski posiada specyficzne słowa. Ewentualne różnice w składni bez problemu znajdziecie w dokumentacji danej bazy danych.

Być może słyszeliście o czymś takim, jak bazy NoSQL?
Są to bazy, w których sposób organizacji NIE opiera się na relacjach (czyli są to bazy nierelacyjne). Co ciekawe w bazach nierelacyjnych można używać SQLa. Przykładami baz NoSQL są: MongoDB, czy Cassandra.

Narzędzia wykorzystywane w pracy z SQL

Istnieje wiele narzędzi służących do pracy z bazami danych, a my wypiszemy kilka najpopularniejszych z nich:

  • Sequel Pro – służy do zarządzania bazą danych MySQL. Dostępne na Mac OS.
  • MySQL Workbench – rozbudowane narzędzie dla administratorów i architektów baz danych MySQL, a także dla deweloperów. Dostępne na platformach Windows, Linux and Mac OS X.
  • HeidiSQL – edytor SQL dla baz MariaDB, MySQL, Microsoft SQL or PostgreSQL
  • phpMyAdmin – dostępne w przeglądarce narzędzie służace do zarządzania bazą danych MySQL
  • Microsoft SQL Server Management Studio – zarządzanie bazami danych SQL Server, Azure SQL Database oraz Azure SQL Data Warehouse
  • dbForge – rozbudowane narzędzia do zarządzania bazami MySQL, SQL Server, PostgreSQL i Oracle
  • Poza tym większość programistycznych IDE zawiera integrację z SQL, np: wszystkie produkty JetBrains’a

Jak rozpocząć naukę SQLa?

Istnieją dokumentacje, tutoriale, lub kursy online, które z pewnością przydadzą się przy rozpoczęciu nauki SQLa, poniżej kilka z nich:

Powyższe materiały do dobry wstęp do nauki, więc jeżeli chcecie kontynuować naukę, zrealizować projekt i pracować z trenerem, który pomoże Wam rozwiązać każdy problem i skonsultuje rozwiązanie – rozważcie nasze kursy Data Science.

Jak przejść od teorii do praktyki?

Jeżeli chcecie jak najszybciej zacząć pisać swoje pierwsze zapytania, możecie skorzystać z narzędzi online, które pozwalają na wykonywanie komend w przeglądarce. Z pewnością pomogą Wam one oswoić się z zapytaniami i w praktyce zrozumieć, jak to wszystko działa.

Takimi narzędziami są http://sqlfiddle.com/ lub https://www.db-fiddle.com/ – to narzędzia online, które pozwalają na ćwiczenia z SQLem bez konieczności instalacji bazy danych.

Poprzednia strona 1 2 3Następna strona
Sprawdź także
Close
Back to top button