fbpx
Zarobki

Ile zarabia Data Scientist?

Dane stały się walutą w dzisiejszych czasach. Firmy odkryły możliwości, jakie płyną ze zbierania danych. Mocniejsze i tańsze komputery sprawiają, że Data Science jest dostępna dla coraz mniejszych firm, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na specjalistów od danych.

Dzięki analizie danych bank może określić ryzyko kredytowe, a w czasie pandemii można przewidywać ogniska zachorowań i skutecznie im przeciwdziałać. Firmy takie jak Facebook na zbieranych danych o swoich użytkownikach zarabia co roku miliardy dolarów.

Czym zajmuje się Data Scientist?

Data Scientist łączy programowanie i wiedzę z zakresu statystyki, aby dostarczyć konkretną wartość biznesową. Przygotowuje dane do pracy z nimi, analizuje je i na ich podstawie wyciąga wnioski. 

Kreatywność i samodzielność w pracy sprawia, że jest to bardzo atrakcyjne zajęcie. Robiąc analizę danych, sam wybiera metody i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, w przeciwieństwie do programisty, który zazwyczaj z góry dostaje przygotowaną specyfikację określającą dokładnie co i jak ma działać.

Rosnące zapotrzebowanie

Rozwijające się prężnie dziedziny Machine Learning i sztucznej inteligencji sprawia, że specjaliści od danych nie muszą się martwić o zatrudnienie. IMB i Buring Glass technologies w raporcie na temat Data Science podaje, że na świecie będzie otwartych 2.7mln rekrutacji na specjalistów od danych, a zapotrzebowanie firm wzrośnie o 39%. Przy światowej tendencji na przechodzenie w tryb pracy zdalnej, ten rynek stoi przed Toba otworem.

Ile można zarobić w Data Science? 

Coraz większa dostępność Data Science dla mniejszych firm sprawia, że zapotrzebowanie na rynku na specjalistów od danych jest ogromne. Małe firmy mogą ulepszać swój biznes dzięki danym, które zbierają. Junior może liczyć na zarobki zaczynajace się od 4 770 PLN, a senior z dużym doświadczeniem na zarobki rzędu 15 420 PLN. Najlepsi specjaliści z branży mogą liczyć na jeszcze wyższe zarobki sięgające nawet 25 000 PLN.

Według raportu “Rynek pracy IT w 2020 roku” portalu No Fluff Jobs osoby związane ze stanowiskami mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Zarobki w kategorii Big Data są jednymi z najwyższych na całym portalu. Na umowie B2B średnia median widełek zaczynają się od 16 000 PLN do aż 21 700 PLN. Wyższe są tylko w kategorii Secuirty i to tylko o 300 PLN. Na umowę o pracę pracując z danymi można liczyć na zarobki rzędu 11 000 PLN – 16 000 PLN

Rynek pracy IT w 2020 roku. Wynagrodzenia, specjalizacje i wymagania w ofertach pracy (https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-wynagrodzenia-specjalizacje-i-wymagania-w-ofertach-pracy/)

W kategoriach pokrewnych, które są też związane z Data Science też można liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. W kategorii Business Intelligence można zarobić 15 200 PLN – 20 000 PLN, a w kategorii Business Analyst można spodziewać się widełek 14 000 PLN – 18 000 PLN.

Źródło:

https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-wynagrodzenia-specjalizacje-i-wymagania-w-ofertach-pracy/

Back to top button