fbpx
Artykuł

Kobiety w IT

W infoShare Academy na drodze do przebranżowienia tak samo wspieramy kobiety i mężczyzn, jednak dzisiejszy artykuł poświęcamy kobietom 🙂

Na wstępie chciałabym Wam przybliżyć postaci kilku wyjątkowych kobiet w IT. 

Ada Lovelace to brytyjska matematyczka oraz poetka znana głównie z publikacji na temat maszyny analitycznej skonstruowanej przez Charles’a Baggage. Publikacja zawierała również diagram z algorytmem, który stworzyła Lovelace i który uważany jest za pierwszy program komputerowy. Wokół jej pracy krążą kontrowersje i nie wszyscy historycy są przekonani, że to Lovelace była autorką diagramu, a nie Baggage, jednak przez wiele osób Ada uważana jest za pierwszą programistkę. Na jej cześć, język programowania, który powstał w latach 70. XX wieku w USA, został nazwany Ada. Podobizna Lovelace znajduje się również na hologramach certyfikatów autentyczności produktów Microsoftu.

Źródło: Wikipedia

Lyndsey Scott to amerykańska modelka, aktorka i programista. Od dziecka uprawiała też sztuki walki i ma czarny pas w Taekwondo. Prawda, że piękne połączenie? 🙂 Scott zaczęła programować w wieku 12 lat. Obecnie oprócz pracy jako programistka, wspiera i edukuje też innych, głównie kobiety, na programistycznej drodze. Jak widać na poniższej grafice, Lyndsey świetnie sobie też radzi z odpowiedziami na szowinistyczne komentarze w social mediach 

Grace Hopper to amerykańska pionierka informatyki, która przez wiele lat służyła w armii. Hopper stworzyła podwaliny pod jeden z historycznie najważniejszych języków programowania: COBOL. Uważa się też, że jako pierwsza wprowadziła do słownictwa programistycznego określenie “bug”. Została zapamiętana nie tylko jako wybitny naukowiec, ale również człowiek zachęcający młodych do nauki programowania. Jej imieniem nazwana została cykliczna konferencja, której celem jest aktywizacja kobiet do pracy w IT.

Kobiet, które osiągnęły sukces w branży IT jest znacznie więcej. Oczywiście były też takie, które nie zapisały się na kartach historii, a pracowały w branży. Podobnie jak mężczyźni.

Czas na statystyki

Według raportu przeprowadzonego przez Stack Overflow w 2020 roku kobiety stanowią jedynie 8% specjalistów IT na świecie. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Najwięcej kobiet w IT pracuje w USA, Kanadzie, UK i Australii, gdzie wynik wynosi 10-12%. W Polsce tylko 4,7%. Dane zmieniły się nieco na przestrzeni lat. W 2015 roku tylko 5,8% respondentów z całego świata stanowiły kobiety. Pokazuje to, że udział kobiet w branży IT rośnie, jednak przydałoby się w tym więcej dynamiki. 

Główne języki programowania, w których specjalizują się kobiety to  (według raportu No Fluff Jobs 2021) to Java 15%, JavaScript 12%, Python 11%, SQL 11%. Jak kształtują się zarobki kobiet w IT? Na poziomie juniora wynagrodzenie netto wynosi 3001-4000 zł, mida 4001-5000 zł, seniora 10 001 – 15 000 zł. Wynagrodzenie uzależnione jest m.in. od formy współpracy, a najpopularniejsze umowy w IT to umowa o pracę oraz B2B.

W infoShare Academy 37% absolwentów to kobiety. I podobnie jak mężczyźni, znajdują pracę w IT, rozwijają się i awansują. Dla większości firm, liczą się wiedza, umiejętności oraz kompetencje twarde i miękkie, jakie kandydat czy kandydatka zaprezentują podczas rozmowy, a nie płeć.

Źródło: infoShare Academy

Trochę psychologii

Dlaczego jest tak niewielki odsetek kobiet w IT?

Po pierwsze, to konsekwencja sposobu wychowania. Stereotypowo dziewczynki powinny bawić się lalkami i opiekować misiem, a chłopcy budować wieże z klocków i naprawiać samochody. To przekładało się też na częstsze wysyłanie chłopców na dodatkowe zajęcia techniczne niż dziewczynek. Obecnie świadomość społeczeństwa jest większa. Na zajęciach programowania dla dzieci można zobaczyć zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Jeśli ta świadomość i wychowywanie dzieci będzie bez stereotypów, to za 15-20 lat ten powód przestanie być aktualny.

Po drugie, nie bez znaczenia jest też fakt, że przez lata funkcjonował mit rozprzestrzeniony przez źle zinterpretowane badanie, że mężczyźni mają lepsze zdolności analityczne i matematyczne niż kobiety. Obecnie już wiadomo, że różnice w budowie mózgu są, jednak nie wpływają one na umiejętności prezentowane przez obie płci (badania naukowe H. Becka). Oczywiście ten mit przeniósł się nie tylko na IT. Przykładowo wśród starszej kadry pielęgniarskiej blisko 100% stanowią kobiety, jednak wśród tej młodszej, mężczyźni stanowią znaczną część i różnica w proporcjach nadal się zmniejsza. Czy kogoś to dziwi? Może czasami jeszcze pacjentów, choć finalnie i tak liczą się dla nich najbardziej kompetencje.

Po trzecie, bądźmy obiektywni – wszystkie szowinistyczne opinie dotyczące kobiet w IT, naganne zachowania rekruterów, które niosą się po rynku, do tego wyniesione z domu “bądź grzeczna, miła, nie wychylaj się za bardzo”, mocno obciążają pewność siebie kobiet. Podczas programu FairIT, którego infoShare Academy było współorganizatorem i partnerem merytorycznym, poznaliśmy wspaniałe i zdolne kobiety, które nie wierzyły w siebie, bo w przeszłości spotkały się właśnie z takimi sytuacjami. Po wsparciu mentorów i intensywnych warsztatach, zarówno z tematyki technologicznej, jak i tej miękkiej, 68% uczestniczek zaczęło pracę jako programistki. I co najważniejsze, wszystkie spełniają się w tej roli i pracują dalej.

Co zrobić?

Na koniec jeszcze kilka porad, co możesz zrobić Ty lub inna kobieta w Twoim otoczeniu, która interesuje się branżą IT. 

  1. Zrób test predyspozycji, który przybliży Cię do odpowiedzi na pytanie, czy IT jest dla Ciebie. Test nie sprawdza wiedzy, tylko Twoje predyspozycje np. umiejętność analitycznego myślenia https://infoshareacademy.com/test-predyspozycji-na-programiste/ 
  2. Zastanów się, w którym obszarze IT chciałabyś się rozwijać. Możesz też umówić się na niezobowiązujące spotkanie z Doradcą Akademii, który opowie Ci więcej o poszczególnych kierunkach.
  3. Warto też zrobić kursy online z podstaw programowania, aby zobaczyć, czy to jest faktycznie dla Ciebie. Jeśli tak, to przejrzyj ofertę naszych intensywnych kursów.

W Polsce niezmiennie od 2015 roku brakuje 50 000 specjalistów IT (dane Komisji Europejskiej) i naprawdę wśród nich jest miejsce również dla kobiet. Także uwierz w siebie, pomyśl, ile możesz zyskać i działaj! 🙂 

Back to top button