Czym się zajmuje i jakie umiejętności powinien posiadać UX Designer?

08.10.2019

UX/UI

Chciałbyś zająć się User Experience? Jeśli zastanawiasz się nad przebranżowieniem na UX Designera, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tą branżą, jakie są ścieżki rozwoju w UX, a także jakie umiejętności przydają się w pracy w tej branży!

Jakiś czas temu spotkaliśmy się z naszymy trenerami: Agatą Orłowską i Sławkiem Molendą, aby porozmawiać o tym, jak zacząć karierę jako UX Designer. Poniżej materiał video ze spotkania:


Kto może przekwalifikować się na UX Designera?

Tak naprawdę naukę UX’a można zacząć od zera, jednakże łatwiejszy start będą miały osoby, które w jakiś sposób zetknęły się już z tą branżą. Są to m.in.:

  • graficy
  • programiści
  • osoby mające wcześniejsze doświadczenie z projektowaniem
  • absolwenci ASP
  • pracownicy marketingu

Dlaczego warto zająć się UX’em?

Zacznijmy od statystyk. Aż 87% managerów przepytanych przez firmę Adobe traktuje zatrudnienie większej liczby UX Designerów jako najwyższy priorytet dla swojej organizacji. Wynik ten jednoznacznie pokazuje, że firmy czują coraz większą potrzebę rozwijania tej dziedziny. Co więcej, według wyników Google Trends, tematyka związana z UX wciąż zyskuje na popularności. Mimo że branża jest obecna już od wielu lat, wszystkie dostępne statystyki pokazują, że zainteresowanie UX nie maleje.

ux-infoshareacademy
ux-infoshareacademy

Ścieżki rozwoju i specjalizacje związane z User
Experience

Wraz z rozwojem branży UX zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz częściej spotykamy się z rozdzieleniem tej dziedziny na kilka specjalności. Na rynku nie mówi się już tylko o Product Designerze i UX Desingnerze, ale powstaje wiele nowych zawodów, które znajdziesz na poniższym wykresie:

ux-infoshareacademy

Pod nazwami wyżej wymienionych stanowisk często kryją się odmienne zakresy obowiązków, które często zależą tak naprawdę od wielkości, potrzeb czy też branży danej firmy.

Unicorn

Pod tajemniczą nazwą “Unicorn” kryje się zazwyczaj tzw. “człowiek orkiestra”, czyli osoba tak naprawdę od wszystkiego. Posiada szeroki zakres wiedzy i umiejętności zarówno z zakresu samego projektowania, jak i zarządzania oraz kwestii biznesowych.

UX Manager

Według raportu “User Experience i Product Design w Polsce – 2018” osoby pracujące na stanowiskach managerskich dużą część swojego czasu nadal poświęcają na działania designerskie. Są zatem nie tylko managerami, ale również dalej aktywnie tworzą projekt. – Ich zakres obowiązków zależy tak naprawdę zależy od wielkości zespołu – wyjaśnia Sławomir Molenda. – W przypadku mniejszego zespołu nierzadko wchodzi on jeszcze w buty projektanta, jednak przy zespole, który liczy powyżej 6-7 osób, jego zakres obowiązków dużo bardziej związany jest z biznesem. Wówczas większą część jego pracy pochłania zarządzanie i organizacja pracy zespołu, aniżeli samodzielne projektowanie.Czasem UX Manager ma pod sobą także testerów, UI Designerów czy też osoby związane z SEO, SEM – dodaje Agata Orłowska.

UX Researcher

Z zaprezentowanych stanowisk najbardziej oddziela się UX Researcher, od którego wymaga się zupełnie innych kompetencji niż w przypadku pozostałych zaprezentowanych stanowisk.

Możemy to zaobserwować chociażby w raporcie “User Experience i Product Design w Polsce – 2018”, gdzie specjalizacja ta zdecydowanie wyróżnia się na tle innych i jest określana jako “specyficzny rodzaj UXa”. Stanowisko to występuje zazwyczaj w większych firmach, czyli takich, które posiadają całe zespoły UX-owe.

Pracy UX Researchera można nauczyć głównie poprzez pracę z ludźmi oraz prowadzenie badań. Trzeba zdobyć naprawdę dużo doświadczenia, aby dobrze wykonywać ten zawód i zostać neutralnym obserwatorem, którego preferencje nie wpływają na wynik badań. – Żeby nauczyć się researchu potrzeba więcej niż roku, a najlepiej na starcie posiadać już wiedzę kierunkową odnośnie samych badań czy statystyki – wyjaśnia Agata Orłowska.

UX Writer

Kolejną specjalizacją, która zdecydowanie oddziela się od reszty stanowisk jest UX Writer. Jest jednym z najmłodszych stanowisk związanych z projektowaniem, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zawód ten powiązany jest bezpośrednio z klasycznym copywritingiem oraz pisaniem dokumentacji technicznej, a do tego stał się pełnoprawną formą projektowania. Osoby pracujące na stanowisku UX Designera przede wszystkim tworzą tzw. microcopy, czyli fragmenty treści na stronę, ale często zajmują się tą tematyką szerzej, mając wpływ na to, jak firma jest postrzegana na zewnątrz i jaki styl wypowiedzi kreuje. Są wówczas odpowiedzialne za całą strategię contentową od strony UX IT.