Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? [video]

17.08.2018

Artykuł

Nowe technologie i systemy informatyczne są już stałymi elementami naszej codzienności. Warto myśleć o tym, aby kolejne pokolenia stawały się jak najwcześniej ich świadomymi i kompetentnymi użytkownikami.

Mateusz Koman i Maria Sienkiewicz – nauczyciele programowania dla dzieci – opowiadają w webinarze o tym, dlaczego warto uczyć dzieci programowania oraz jak owa nauka przebiega.
Nauka programowania dla dzieci, wbrew pozorom, nie ma na celu produkowania kolejnych pokoleń programistów, którzy zasilą zespoły koderów. Jest to przede wszystkim nauka analitycznego myślenia.

[M.K.] Mamy mnóstwo komputerów i urządzeń mobilnych, z których nie jesteśmy w stanie zrezygnować – chodzi o to, żeby dzieci nie były użytkownikami bezmyślnymi, tylko żeby je rozumiały.

Co daje dzieciom nauka programowania?

Mówiąc o nauce programowania dla dzieci – należy mieć na myśli rozwój wielu umiejętności. Przede wszystkim dzieci uczą się logicznego i analitycznego myślenia. To, co proponują Maria i Mateusz umożliwia wprowadzanie programowania w różne dziedziny – jak np. fizyka, czy przyroda po to, aby dzieci rozwijały się na wielu różnych płaszczyznach odnajdując zastosowanie napisanych programów w praktyce. Podczas nauki programowania dzieci uczą się rozwiązywania problemów poprzez wypracowywanie różnych metod, które mają do tego prowadzić.

Nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę?

Nauka programowania, o której mówią nasi goście opiera się na wykorzystaniu Ozobotów. Są to małe roboty, które służą między innymi do nauki programowania. Ozobota można również wykorzystać jako interaktywny pionek – do gier, zabaw, czy quizów – ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Ozobot jest robotem typu “line follower” – podąża za linią. Jest wyposażony w czujniki koloru i odległości. Podczas zajęć dzieci programują robota offline – przy użyciu kartki i kolorowych mazaków lub puzzli, a także online z wykorzystaniem platformy ozoblockly.pl.
Nauka odbywa się poprzez zabawę na bazie realnej historii, którą trzeba przełożyć na zachowanie robota, np. poszukiwanie skarbu, szukanie wyjścia z labiryntu, czy kierowanie ruchem drogowym.

Jak wyglądają zajęcia programowania dla dzieci?

Na każdych zajęciach istnieje motyw przewodni – pewna historia, w której odbywa się praca dzieci z Ozobotami. Podczas 20 spotkań realizowane są różne historie i problemy do rozwiązania. Dzieci pracują zarówno w zespołach 2 osobowych, jak i indywidualnie, w zależności od tematu, mając do dyspozycji Ozoboty, tablety, mazaki, kartki, puzzle, aplikacje w tabletach (np. Shape Tracer).
Naukę programowania można zacząć już od 5 roku życia, jednak najczęściej uczą się programować dzieci w wieku szkolnym (4-6 klasa).

Programowanie online odbywa się na platformie ozoblockly.pl.
Program na ozoblockly.pl powstaje poprzez łączenie konkretnych bloków metodą “drag and drop”. Następnie wczytuje się program do Ozobota. Weryfikacją poprawności napisanego programu jest wykonanie działań (określonych sekwencji ruchowych) przez Ozobota.

Zajęcia z programowania. I co dalej?

Platforma Ozoblockly ma 5 poziomów – od nowicjusza do Mistrza. Jest to aplikacja, która rośnie wraz z dzieckiem. Kiedy dziecko umie programować Ozoboty, z czasem nabywa kolejnych umiejętności – wówczas apetyt na wiedzę rośnie.
Jest to świetny wstęp do JavaScriptu – obecnie najbardziej popularnego języka programowania na świecie. Dzieci, które obecnie uczą się programowania będą w przyszłości pracowały w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Będą zatem potrzebowały kompetencji cyfrowych, kiedy wejdą w dorosłe życie i podejmą pracę. Można więc śmiało powiedzieć, że nauczanie dzieci programowania jest bardzo dobrą inwestycją w przyszłość.

Poznaj szczegóły kursu programowania dla dzieci: KLIKNIJ