Data Scientist – zawód przyszłości czy krótkotrwały trend?

05.02.2019

Artykuł

Nowy Cyfrowy Świat, który wyłania się z otchłani chaosu informatycznego potrzebuje Mistrza, który zaprowadzi w nim ład i porządek. Śmiałka, który dostrzeże sens i logikę w rozproszonych danych i nieodwracalnie wpłynie na kształt cyfrowej ewolucji. Czy Data Scientist okaże się dygitalnym zbawicielem czy tylko fałszywym prorokiem?

Według światowej sławy ekonomistów i analityków zawód ten w najbliższych latach będzie cieszył się rosnącym zainteresowaniem. Mimo że z roku na rok przybywa specjalistów Data Science, wciąż odnotowujemy na rynku pracy niedobór badaczy danych, zwłaszcza tych dobrze wykształconych. Hal Varian, główny ekonomista Google’a, twierdzi, że korporacje chętnie zainwestują w specjalistów Data Science, ponieważ ich działania przełożą się na rozwój i konkurencyjność firmy, a także na zwiększoną produktywność.

 

Kim jest Data Scientist?

Zawód ten wyewoluował z analityka danych, a sam termin Data Scientist został spopularyzowany dość niedawno, bo w 2012 roku. Zgodnie z definicją, Data Scientist (po polsku zwany również Mistrzem Danych) zajmuje się analizą danych nieuporządkowanych, a w szczególności BIG DATA. Dyscyplina ta pojawiła się wraz ze wzrostem wpływu Internetu na nasze życie. Wszystkie informacje, które przesyłamy drogą elektroniczną (zakupy, przelewy bankowe, maile, pobierane aplikacje, aktywność na social media, itp.), budują ogromne zbiory danych, które kreślą obraz współczesnego konsumenta oraz jego licznych potrzeb. Bazy danych możemy porównać do żywych organizmów – różnorodnych, zmiennych, nieustannie powiększających się, a Mistrza Danych do naukowca (stąd też w nazwie słowo „scientist”), który obserwując i analizując ich zachowania, przewiduje kolejne etapy ewolucji. Natomiast w praktyce Data Science oznacza wspieranie marketingu przedsiębiorstwa oraz wytyczanie drogi rozwoju, zgodnie z obecnymi trendami i potrzebami rynku. Badacze danych są szczególnie poszukiwani w takich sektorach gospodarki jak: branża farmaceutyczna, sektor finansowy i rządowy, rozwój sztucznej inteligencji czy nowe technologie. Podobno do 2020 roku Internet zwiększy swoje zasoby dziewięciokrotnie a deficyt w zatrudnieniu Data Scientist będzie ciągle rósł. Warto więc zainwestować czas i spróbować swoich sił w tym nietypowym i ciekawym zawodzie.

 

Jakie są supermoce idealnego Data Scientist?

W zawodzie badacza danych odnajdzie się przede wszystkim osoba, która:

1 – jest Sherlockiem Holmesem w kapeluszu Indiana Jonesa – balansując między myśleniem analitycznym a kreatywnym, wyostrza zmysł obserwacji i znajduje zakopane w danych skarby. Zbiera, analizuje, segmentuje i interpretuje informacje pozostawione przez ludzi, tworząc tym samym profile behawioralne klientów;

2 – potrafi odnaleźć się w świecie biznesu i nowych technologii – komunikuje się z zespołem biznesowym i sektorem IT, wspiera marketing przedsiębiorstwa;

3 – wie, czym są Excel, SQL, R, Python (w Infoshare Academy uzbroimy Cię w potrzebną wiedzę techniczną) – programy i języki programowania pracujące z danymi są jego/jej głównymi narzędziami;

4 – matematyka i statystyka nie wzbudzają w nim/niej lęku – zajmuje się tworzeniem algorytmów analizujących dane;

5 – radzi sobie z językiem angielskim.

 

Czy trudno i czy warto zostać polskim Data Scientist?

Również w Polsce luka w tym sektorze zatrudnienia zaczyna się powiększać. Coraz więcej rekruterów poszukuje osób z doświadczeniem w Data Science. Według badania InsightExpress ośmiu na dziesięciu polskich menedżerów IT uważa, że Big Data ukształtuje działanie ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych pięciu lat. Polskie uczelnie zaczynają dostrzegać braki wykwalifikowanych analityków na rynku pracy i powoli dostosowują programy edukacyjne do potrzeb rozwijającej się gospodarki. Szkoły Wyższe, które mają w swojej ofercie nauczanie w zakresie Big Data to, między innymi:

– Politechnika Warszawska – studia podyplomowe Data Science oraz Big Data

– PJATK – studia II stopnia Data Science oraz studia podyplomowe Big Data

– AGH w Krakowie – studia podyplomowe Analiza Danych – Data Science

Last but not least…zawód Data Scientist nie tylko daje możliwość rozwoju umiejętności twardych, jak i miękkich, ale również wiąże się z satysfakcjonującymi zarobkami. Według badań statystycznych przedstawionych na stronie www.wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 8 000 PLN brutto. Początkujący Junior Data Scientist może liczyć na zarobki rzędu 6 000 PLN brutto.

Jeśli uważasz, że Data Scientist to zawód, w którym się odnajdziesz, zapraszamy na testy wstępne do Infoshare Academy. Zapoznaj się z naszą ofertą i opiniami o naszych szkoleniach.