fbpx
ArtykułFront-endJavaScriptPoczątki programowania

Zawód: Programista, czyli jak zostać Front-end Developerem.

Front-end – źródła nauki

Zdecydowałeś, że front-end jest dla Ciebie i… co dalej? Teraz pozostało wybrać najlepszą metodę nauki, dopasowaną do Twoich potrzeb i osobowości. Należy podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego i sprawdzającego się u każdego źródła. Jak podkreśla Kamil Richert – trener w szkole programowania infoShare Academy – Każda metoda jest dobra, byle pasowała do danej osoby. Ważne, jest, żeby jak najwięcej z niej wyciągać.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący dzienny kurs Front-end od podstaw w Gdańsku

Studia informatyczne

Jest to najdłuższa z możliwych opcji. Wybierając ją, zdobędziesz bardzo obszerną wiedzę (głównie teoretyczną) z branży IT i będziesz miał do wyboru wiele ścieżek rozwoju. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz i w której będziesz się rozwijał po uzyskaniu dyplomu.

Kursy online

Jeżeli najefektywniej uczysz się samodzielnie, w domowym zaciszu, a do tego jesteś wystarczająco zmotywowany, żeby regularnie poświęcać czas na naukę – być może w Twoim przypadku najlepszą opcją będą kursy online oferowane przez platformy takie jak scrimba, Pirple, Frontend Masters, Udemy czy Open Learning.

Pamiętaj, że ucząc się samodzielnie, będziesz potrzebował więcej czasu na zrozumienie wszystkich zagadnień. Co więcej – istnieje ryzyko, że w Twojej wiedzy pojawią się luki, spowodowane pominięciem być może istotnych elementów poznawanej dziedziny.

Kurs w szkole programowania

Jeśli potrzebujesz motywacji, aby regularnie poszerzać swoją wiedzę, stawiasz na praktyczne rozwiązania, a do tego chcesz stosunkowo szybko nauczyć się front-endu – najlepszą opcją będzie dla Ciebie kurs w szkole programowania. Dzięki tej opcji dostaniesz wiedzę z pierwszej ręki od trenerów-praktyków. Doskonale wiedzą oni, jak i czego warto się uczyć, aby jak najlepiej przygotować się do pracy w IT.

Własne projekty

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, najważniejsza jest samodzielna nauka metodą prób i błędów i tworzenie własnych projektów. Nic nie da Ci tylu umiejętności, co stałe ćwiczenia, pisanie “żywego kodu” i samodzielne szukanie rozwiązań, których efektem będziesz mógł pochwalić się w portfolio. – Dużo ciekawiej (niż teorii) uczyć się w praktyce, tzn. analizować sposób pisania, rozwiązywać błędy, szukać narzędzi i rozwiązań – komentuje Bartosz Cytrowski – Czas i to, ile kodu wyprodukujesz, jest nieodzownym elementem nauki programowania. – dodaje.

Wybierając projekt, warto stworzyć coś, co przyda Ci się w życiu codziennym. Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie programu rozwiązującego problem, który od dawna Cię denerwuje.

Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy i nadal zastanawiasz się, skąd wziąć projekt do samodzielnej nauki, zapoznaj się z poniższymi linkami:

Uczestnictwo w meetupach

Jeśli chcesz jeszcze bardziej rozwijać się w kierunku front-end, a do tego poznać społeczność, przemyśl uczestnictwo w meetupach organizowanych w Twojej okolicy. Takie spotkania to nie tylko mile spędzony czas przy pizzy i piwie, ale także świetna okazja do networkingu i zawiązania nowych relacji oraz sprawdzenia najnowszych nowinek.

W branży IT jest masa ludzi, którzy chętnie dzielą się wiedzą, opowiadają o napotkanych w swojej pracy problemach oraz sposobach, w jakich je rozwiązali. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, być może dzięki takim spotkaniom uda Ci się uniknąć błędów, o których usłyszysz od swoich bardziej doświadczonych kolegów.

Szukasz pierwszej pracy w IT? Bądź cierpliwy!

Mimo że w IT jest ogromny deficyt programistów, osoby początkujące nierzadko mają problem, aby znaleźć pierwszą pracę w branży. Jeśli nie uda Ci się za pierwszym, drugim czy trzecim razem, nie rezygnuj.

Zastanów się, czego możesz się jeszcze nauczyć lub poprawić w swoim portfolio, aby przekonać do siebie większą liczbę rekruterów. Tak jak wspominaliśmy na początku – praca programisty wymaga dużej cierpliwości, dlatego bądź wytrwały i nie poddawaj się. Praca marzeń jest na wyciągnięcie ręki!

Źródła:
http://bit.ly/developer-survey-2019
http://bit.ly/hackerrank_2019_report

Poprzednia strona 1 2
Back to top button