fbpx
ArtykułKariera w IT

Najczęściej popełniane błędy rekrutacyjne przez początkujących programistów

Mimo iż w branży IT wciąż odnotowuje się ogromne braki kadrowe, znalezienie pierwszej pracy w zawodzie nie zawsze należy do najłatwiejszych.

W czym tkwi problem? Jedna z teorii głosi, że pracodawcy szukają tylko doświadczonych specjalistów, druga – że wielu początkujących popełnia rażące błędy rekrutacyjne. Jakie to błędy i co możesz zrobić, aby ich uniknąć? Zapraszamy do lektury!

1# Brak portfolio

Błędy rekrutacyjne to nie tylko te popełniane podczas rozmowy.  Na etapie przygotowania też coś może pójść „nie tak”. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, dla rekrutera najważniejszą informacją będą projekty, w jakich brałeś udział do tej pory. Konto na GitHubie – niezależnie od lat doświadczenia – to wręcz “must-have” każdego programisty. To ono może stać się Twoim głównym wyróżnikiem na tle innych kandydatów, a tym samym – zwiększyć Twoje szanse na wzbudzenie zainteresowania rekruterów. Poprzez portfolio pokazujesz, że programowanie to Twoja pasja i że nie ograniczasz się jedynie do tego, czego nauczono Cię podczas studiów czy też kursu.

2# Źle skonstruowane CV

Przejdźmy do CV. Kandydaci często bagatelizują ten temat i nie przywiązują wagi do tego, jak jest ono skonstruowane. To duży błąd, który może ich przekreślić już na samym początku rekrutacji.

Zastanów się, jakie informacje będą istotne dla rekrutera, a także w jakiej kolejności je przedstawić. Czy wzmianka o tym, że w wakacje po maturze pracowałeś w sklepie spożywczym to rzeczywiście coś, co da Ci przewagę nad kontrkandydatami? Niech inspiracją będzie dla Ciebie chociażby formularz ogłoszenia na branżowym portalu No Fluff Jobs.

Tworząc CV, postaraj się kierować podobnymi zasadami, czyli zwięźle, przejrzyście, bez ściemy i jak najwięcej konkretów. Napisz, jakie języki znasz. Dodaj informację o stopniu zaawansowania. Wymień wszystkie warte uwagi projekty związane z pracą w IT i krótko je opisz. Zainteresuj swoją osobą rekrutera, ale unikaj banałów i długich opowiadań.

3# Brak zainteresowania firmą, do której aplikują

Przejdźmy do tematu rozmowy kwalifikacyjnej. Jednym z błędów, na które zwracają uwagę rekruterzy jest brak jakiejkolwiek wiedzy kandydatów na temat firmy, do której aplikują. Często zdarza się bowiem tak, że osoby, które przychodzą na spotkanie rekrutacyjne, nie wiedzą, czym zajmuje się dana firma. Takie zachowanie daje jasny sygnał rekruterowi, że nie zależy mu na pracy u tego pracodawcy, a jego zainteresowanie jest tak małe, że nawet nie odwiedził strony internetowej firmy.

W zasadzie każda organizacja ma swoją witrynę, profil na Facebooku czy Linkedinie. Znalezienie informacji o firmie nie powinno więc być trudnym zadaniem.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący dzienny kurs Front-end Developer od podstaw

4# Brak entuzjazmu do podjęcia pracy

Ten punkt niejako łączy się z poprzednim, ponieważ również dotyczy braku zaangażowania i zainteresowania nowym stanowiskiem.

Rekruterzy często narzekają, że kandydaci w ogóle nie zadają im pytań. To daje jasny sygnał, że nie zależy im na podjęciu tej właśnie pracy i nie ciekawi ich, co dokładnie będą robić na stanowisku, na jakie aplikują. To wbrew pozorom bardzo często popełniane błędy rekrutacyjne, wynikające z braku przygotowania kandydata do stanowiska, na które aplikuje.

Jakie pytania zatem warto zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Poniżej kilka przykładów:

  • Jaki jest zakres obowiązków stanowiska, na jakie aplikuję?
  • Jakie dodatkowe obowiązki są związane z tym stanowiskiem?
  • W jaki sposób będą mierzone efekty mojej pracy?
  • Z jakiej metodyki zarządzania projektami korzystacie?
  • W jakich technologiach pracujecie?
  • Nad jakim projektem będę pracował?
  • Ile osób uczestniczy w projekcie?
  • Jakie możliwości rozwoju oferuje Wasza firma?
  • Jak wygląda ścieżka kariery w Waszej firmie?

5# Wysokie oczekiwania finansowe

Pensje programistów robią wrażenie, czego dowodem są chociażby widełki płacowe w ogłoszeniach, jakie pojawiają się na No Fluff Jobs. Doświadczeni specjaliści mogą zabiać nawet 20 000 zł brutto miesięcznie. Aby jednak ubiegać się o taką stawkę potrzeba co najmniej kilku dobrych lat doświadczenia i znajomości wielu technologii. Zarobki programistów znacznie różnią się od stopnia zaawansowania.

Przykładowo, według danych No Fluff Jobs, mediana wynagrodzenia Junior Java Developera wynosi od 4000 do 8000 zł brutto, w przypadku Mid Java Developera wzrasta ona do 9000-14900 zł brutto, a wynagrodzenie Seniora kształtuje się na poziomie 12000-17000 zł brutto. Te różnice warto mieć na uwadze, przedstawiając pracodawcy swoje oczekiwania finansowe.

Czasem warto zaangażować się w ciekawy, niekoniecznie bardzo dochodowy projekt, aby jak najwięcej się z niego nauczyć, a do tego zbudować wartościowe portfolio, niż spędzać 40 godzin tygodniowo w pracy, która nie da Ci satysfakcji.

6# Stanowisko niedopasowane do preferencji kandydata

Mimo że – tak jak wspominaliśmy – początki nie zawsze należą do najłatwiejszych, musisz uważnie i z pełną świadomością dobierać stanowisko oraz projekt, w jakim będziesz pracował. Szczególnie na początku ważne jest, aby praca sprawiała Ci przyjemność, a tym samym – abyś chciał ją kontynuować jeszcze przez długie lata, aby w końcu stać się wymarzonym “programistą 15k”.

Jeśli, przykładowo, chcesz pracować jako Front-end Developer, nie aplikuj na stanowisko Support IT. Lepiej odbyć gorzej płatny, ale bardziej rozwijający staż, niż tracić czas na pracę, która nie da Ci możliwości rozwoju w kierunku, w jakim chcesz iść.

Jeśli naprawdę chcesz robić to, co lubisz, już na samym początku musisz jasno określić swoją ścieżkę rozwoju i uparcie dążyć do wyznaczonego przez siebie celu.

Przeczytaj także:
3 wizytówki programisty

7# Zbyt szybka rezygnacja

Na koniec być może banalna, ale bardzo ważna rada dla wszystkich, którzy są na początku swojej kariery. Nie poddawaj się! Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, a Twoje portfolio pozostawia wiele do życzenia – musisz wierzyć w siebie i swoje możliwości.

Bierz udział w różnego rodzaju spotkaniach IT, hackatonach, konferencjach czy meetupach. Udzielaj się na wszelkiego rodzaju forach dyskusyjnych i nie bój się zadawać pytań doświadczonym kolegom z branży. Bądź na bieżąco z nowymi ofertami pracy w branży IT, sprawdzaj ogłoszenia publikowane m.in. na No Fluff Jobs i zapisz się do subskrypcji ofert, jakie Cię interesują. Jeśli rzeczywiście pasjonujesz się programowaniem, po godzinach tworzysz dodatkowe projekty, a do tego dobrze przygotujesz się do procesu rekrutacji – wymarzona praca jest na wyciągnięcie ręki. Powyższe błędy rekrutacyjne to jedno, ale zbyt szybkie poddanie się też może być jednym z nich. Odwagi!

Autor: Katarzyna Rojewska

Źródło: https://nofluffjobs.com/blog/java-developer/

Back to top button