6 sposobów na skuteczne szukanie pracy w IT

31 października 2017


W życiu nic nie będzie Ci dane. Ta stara jak świat prawda powtarzana przez naszych rodziców ma swoje, jakże prawdziwe, odzwierciedlenie w procesie poszukiwania pierwszej pracy w IT. W sumie, dotyczy to każdej branży, nie tylko IT, jednak z racji mojego zawodu, poniższy tekst kierowany jest w pierwszej kolejności do przyszłych programistów. Tak, wchodzicie do branży, która jest rynkiem pracownika, ale nie oznacza to, że nie musicie nic robić, a praca sama do Was przyjdzie. To jest utopia. Chciałbym w poniższym tekście rozprawić się z tym przekonaniem, dając kilka wskazówek, jak skutecznie szukać pierwszej pracy jako programista.


#1. BĄDŹ WYTRWAŁY

Powiesz pewnie, no shit Sherlock, natomiast pozwól, że zaznaczę, nie chodzi mi o wytrwałość rozumianą jako cierpliwość, aż ktoś Ci odpisze. Mam na myśli wytrwałość w ciągłym poszukiwaniu ofert pracy i wysyłaniu CV oraz wytrwałość w znajdowaniu różnych sposobów dotarcia do wyznaczonego celu.
Cały proces szukania pracy (zwłaszcza tej pierwszej) w większości przypadków może potrwać nawet kilka miesięcy. Będzie wymagał od Ciebie wysłania nawet kilkuset aplikacji, odbycia kilkunastu rozmów na Skype, kilkunastu rozmów technicznych i zrobienia wielu zadań rekrutacyjnych.
Nie wierzysz? Może będziesz miał szczęście i dostaniesz pracę już pierwszego dnia, po wysłaniu CV w odpowiedzi na cztery oferty. Może.
W większości przypadków, proces będzie wyglądał jednak tak, jak opisałem wyżej. Mówię to z doświadczenia z kontaktów z wieloma kursantami kończącymi nasze kursy, jak również wieloma młodymi programistami wchodzącymi na rynek.

#2. ZRÓB LISTĘ WYMARZONYCH FIRM

Pracując lub wykonując jakiekolwiek długofalowe zadania, należy ustalać sobie cele. Jest to wiadome, że ustalanie celów podnosi efektywność wykonywanych przez nas czynności. Z szukaniem Twojej pierwszej pracy w IT jest podobnie. Jest to działanie długofalowe, co znaczy, że musimy postawić sobie cele, by wiedzieć, kiedy je osiągniemy.
Każdy zaczyna karierę z innego powodu, jeden dla pieniędzy, ktoś inny dla konkretnej firmy, a jeszcze inny dla konkretnej technologii, w której chciałby kodować. To znaczy, że każdy ma swoje własne miejsce, w którym chciałby się znaleźć pod koniec procesu poszukiwania pracy i tylko wyznaczając sobie konkretny cel, jesteśmy w stanie znaleźć pracę marzeń. Zrób więc listę kilku lub kilkunastu firm, w których najbardziej chciałbyś pracować oraz zapisz, jakiego rodzaju pracy i zarobków się spodziewasz.

#3. ZACZNIJ SWOJE APLIKOWANIE OD STANOWISK I FIRM Z MNIEJSZYMI WYMAGANIAMI, POWOLI PRZECHODZĄC DO WYMARZONEJ LISTY

Zacznij aplikowanie od mniejszych lub mniej wymagających firm, nie znajdujących się na Twojej liście wymarzonych pracodawców. To pozwoli Ci nabrać rozpędu i obycia z rozmowami i zadaniami kwalifikacyjnymi. Dodatkowo, zobaczysz czego oczekują od Ciebie pracodawcy, jakie pytania zadają, czy co z Twojego CV i zachowania robi na nich wrażenie. W miarę postępu procesu rekrutacji stajesz się lepszy, więc podnosisz swoje szanse na dostanie pracy w późniejszych rekrutacjach.
Poza tym otrzymanie oferty wpłynie pozytywnie na nastawienie ☺.

#4. APLIKUJ NA OFERTY, KTÓRE W WYMAGANIACH PRZEWYŻSZAJĄ LEKKO TWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Jeżeli kiedykolwiek tworzyłeś ogłoszenie o pracę, to wiesz, że wrzuca się do nich wszelkie możliwe wymagania, często niechcący tworząc profil nierealnego kandydata. Czasami bywa tak, że oferty pracy do działu IT nie są konsultowane z osobami technicznymi, co powoduje nieuwzględnienie niektórych istotnych umiejętności, takich jak chociażby znajomość metodyk prowadzenia projektów czy narzędzi wspierających pracę developera. Niekiedy pomijane są bardzo doceniane na obecnym rynku umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole czy doświadczenie z pracy z klientem. Nie zrażaj się więc i nie rezygnuj z wysłania oferty, nawet jeśli nie spełniasz 100% wymagań. Jeśli 70-80% wymagań z ogłoszenia jest w zakresie Twoich umiejętności lub doświadczenia, spróbuj zawalczyć i wysłać swoją ofertę.
Poza tym co złego może się stać? Najwyżej nie zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

#5. DOCIERAJ DO LUDZI, NAWET JEŻELI NIE SĄ DECYZYJNI

Jedna z ważniejszych rad z tego artykułu. Jeżeli zależy Ci na konkretnej firmie, zrób wszystko, żeby Twoje CV wylądowało w skrzynce e-mail jakiejkolwiek osoby z działu IT bądź rekrutacji. Ważne, żeby była to skrzynka imienna, a nie kontakt@ czy rekrutacja@. Dlaczego?
Po pierwsze, osoby z polecenia mają znacznie lepsza pozycję startową. Po drugie, jeżeli jest to duża firma i niższe stanowisko, zazwyczaj na skrzynkę kontakt@ bądź rekrutacja@ wpadnie wiele CV, które zostaną przejrzane bardzo pobieżnie. Oznacza to, że szanse na to, że Twoje zostanie zauważone są niewielkie.

PS. Wykorzystaj możliwości wyszukiwania kontaktów i nawiązywania połączeń w serwisie LinkedIn.

#6. ROZWIJAJ SIĘ NA BAZIE WYMAGAŃ Z OFERT PRACY

W procesie poszukiwania pracy jedną z ważniejszych rzeczy jest to, by nie zapomnieć o ciągłym rozwoju.
Po pierwsze, rekruterzy i szefowie zespołów IT patrzą na to, jak regularnie wprowadzasz zmiany i nowy kod do swojego repozytorium na GitHubie. Po drugie, jeżeli chcesz zdobyć pracę w konkretnej firmie, z pewnością w wymaganiach na to stanowisko pojawią się technologie czy języki, których nie znasz bądź znasz w niewystarczającym stopniu. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby zapoznać się z nimi jeszcze przed ewentualnym procesem rekrutacji. Zaskocz potencjalnego pracodawcę tym, że wiesz coś, czego się od Ciebie nie spodziewał.
W pracy programisty, poszerzanie wiedzy jest nieodłącznym elementem życia, a moment poszukiwania pracy nie może być odpoczynkiem od tej codzienności.
Pamiętaj, firmy w swoich wymaganiach będą miały coraz nowsze technologie, więc jak chcesz poznać nadchodzące trendy często wystarczy, że zerkniesz w ich ogłoszenia rekrutacyjne.

Masz wskazówki, których nie uwzględniliśmy w naszym wpisie? Super, prześlij nam je, a chętnie dodamy je do naszej publikacji.

Pozdrawiam

Adrian Martinez
Site Manager Warszawa / infoShare Academy