Najpopularniejsze błędy w CV popełniane przez programistów

28 sierpnia 2017


Wiedza, doświadczenie i umiejętności nie zawsze stanowią wystarczający oręż w boju o posadę w sektorze IT. Programiści – zwłaszcza ci świeżo upieczeni – niezwykle często bagatelizują kwestię dobrze napisanego CV. Należy pamiętać, że to w dużej mierze od niego zależy wywołanie zainteresowania rekrutera i dalsza zawodowa kariera.

W tekście pokazujemy najpopularniejsze błędy w CV popełniane przez programistów.


Po łebkach i byle do przodu

Niestaranność i niedbałość to jedna z największych bolączek wysyłanych CV. Jeżeli gromadziłeś swoje doświadczenie zawodowe przez tak długi czas, może warto pochylić się nad nim i dopieścić dokument? Pamiętaj, że jest on swego rodzaju ukoronowaniem zdobytej wiedzy i doświadczenia, a także stanowi Twoją wizytówkę.

Prawdziwą zmorą jest niespójność designu i układu, a także mylenie logicznej kolejności sekcji związanych z poszczególnymi elementami CV, takimi jak: doświadczenie, edukacja, czy odbyte kursy.

Im bardziej czytelny, spójny logicznie i przejrzysty dokument, tym większa szansa, że zostaniesz zapamiętany.

Pomijanie znanych technologii i języków

Im więcej ich podasz, tym Twoja wartość w oczach rekrutera wzrasta. Wielu programistów aplikując na stanowisko Front-End Developera zapomina, by wspomnieć w CV o znajomości specjalistycznych narzędzi, znajomości technologii i narzędzi związanych z back-endem. To samo tyczy się wszelkich umiejętności dodatkowych. Oczywiście nie należy przesadzać i wypisywać wszystkiego, jak leci. Koniecznie pomijaj takie informacje jak „obsługa komputera”, „prawo jazdy kategorii T”. To nie są informacje, które pokazują twoje dopasowanie do przyszłej pracy w oczach rekrutera IT.

Dokładniej opisz stanowiska i projekty, przy których pracowałeś

Podając historię swojej pracy, warto nadmienić, za co byłeś w niej odpowiedzialny, jakie projekty udało Ci się zrealizować i co było Twoją odpowiedzialnością, a także jakimi ewentualnymi sukcesami możesz się pochwalić na każdym z zajmowanych stanowisk.

Niedoszacowanie lub przecenianie własnych możliwości

Utarło się, że osoby doskonale znające daną dziedzinę, zwykle dosyć skromnie podchodzą do oceniania swoich umiejętności. Młodsi programiści (i nie tylko) z kolei czują się nad wyraz pewnie w świeżo poznanych dziedzinach. Podczas pisania CV powinieneś możliwie jak najrzetelniej zaprezentować swoje walory. Pamiętaj, że okłamywanie rekrutera na dobrą sprawę prowadzi donikąd – nawet jak dostaniesz posadę, będziesz musiał zaprezentować swoją wiedzę.

Umieszczaj słowa klucze, nie uogólniaj, precyzuj

Upewnij się, że podczas opisywania znanych technologii, języków obcych czy posiadanych umiejętności, umieściłeś w tekście odpowiednie słowa klucze, które pozwolą na łatwe zeskanowanie Twojego CV przez osoby z HR. Zwróć uwagę na to, czy informacje podawane są w sposób prosty i nieuogólniony. Dopilnuj poprawnej pisowni nazw technologii i narzędzi.

Pisząc, że znasz język angielski w stopniu „średnim”, nie dajesz rekruterowi absolutnie żadnej pewnej informacji. Słowo „średni” w żaden sposób nie weryfikuje Twoich umiejętności językowych. Podając informacje w CV, należy je jak najbardziej zawężać i precyzować – w przypadku znajomości języków obcych powinieneś posługiwać się stopniami w oficjalnej skali Rady Europy, a najlepiej dodatkowo potwierdzić je stosownym certyfikatem. Oczywiście takie wytyczne tyczą się każdej stopniowanej umiejętności. Warto zamieścić również informacje o przebytych szkoleniach, np. popularnych: Java SE Programmer, czy Professional.

Nie wstydź się projektów robionych „do szuflady”

Jeżeli tworzyłeś interesujące projekty realizowane wyłącznie dla siebie – dla własnej satysfakcji lub w formie praktyki, nie wahaj się umieścić ich w CV. Jest to bardzo cenne źródło informacji o Twoich umiejętnościach i zdolnościach. Podczas opisywania projektów warto wymienić użyte frameworki, bazy danych oraz inne wykorzystane technologie, np.: cache, sposoby sortowania, czy kolejkowanie. Im więcej takich dobrze opisanych pozycji w CV, tym rekruter będzie w stanie lepiej poznać Twój warsztat. Oczywiście warto umieścić wyłącznie kilka najlepszych projektów.

Zadbaj o poprawność i schludność danych kontaktowych

Na pewno nie raz spotkałeś się ze śmiesznymi e-mailami w stylu: qwerty1234@o2.pl. Na pewno wiesz, że umieszczanie takich e-maili w CV to spore faux pas. Zadbaj o to, aby w widocznym miejscu w górnej sekcji Twojego CV znalazły się kompletne dane osobowe i kontaktowe. Podaj swoje: imiona, nazwisko, e-mail, telefon i zamieszkanie – wystarczy samo miasto. Warto skorzystać z gotowych szablonów CV, aby nie męczyć siebie i rekrutera formatowaniem dokumentu.

Chcesz się pochwalić swoim portfolio? Podaj linki

Dobrą i coraz częściej stosowaną praktyką jest umieszczanie w CV sekcji z odnośnikiem do Twojego profilu na GitHubie. Jeżeli masz się czym pochwalić – śmiało, zrób to! Warto dodać również link do profilu na portalu LinkedIn.

Mamy nadzieję, że nasz tekst nakierował Cię na prawidłowe tory pisania eleganckiego CV programisty. Życzymy Ci powodzenia na Twojej pierwszej lub kolejnej rozmowie o pracę!