7 prezentów, z których ucieszy się każdy programista

7 grudnia 2017


Niektóre pomysły na prezenty nigdy się nie starzeją, a grono świątecznych klasyków od dawna definiują skarpetki i swetry z reniferem. Nie umniejszamy oczywiście ich wartości, przecież kolorowe skarpetki są super. Czasami jednak chcielibyśmy, aby prezent był uszyty na miarę, a słowa “wyjątkowy” lub “praktyczny” nie definiowały maszynki do golenia lub suszarki - chyba, że chcecie uszczęśliwić fryzjera.

No więc, pytanie brzmi: z czego ucieszy się programista? Nie powinno być nic prostszego, niż zapytać na głos w biurze pełnym umysłów ścisłych i czekać na grad propozycji, prawda? Okazuje się jednak, że developerzy to wybredni zawodnicy i oczywiste pomysły jak monitor, słuchawki czy ergonomiczna klawiatura od razu są bombardowane. Dlaczego? Nie kupuje się górnikowi kasku i kilofa.


#1. Gumowa Kaczuszka

Zacznijmy od czegoś mniej praktycznego, a bardziej wyjątkowego. Metoda gumowej kaczuszki znajduje oczywiście zastosowanie w praktyce, ale powiedzmy sobie szczerze: ilu programistów faktycznie posiada żółty kawał gumy przy komputerze? Luźny prezent w stylu kubka z dedykowanym napisem, a jednak trochę bardziej oryginalny i z odrobiną humoru.


Cena: 10 - 30 zł

#2. Książeczka sensoryczna {Coder}

Zanim zmienimy skalę, chcielibyśmy Wam przypomnieć, że programista to nie tylko 40-letni senior z bogatym w projekty portfolio. Od czegoś bowiem trzeba zacząć.
Ręcznie wykonana książeczka sensoryczna to dobra alternatywa dla tak znienawidzonych przez dzieci klasycznych form edukacji. Cztery duże, ręcznie wykonane strony z aplikacjami, które rozwijają szereg umiejętności dziecka poprzez zabawę i interakcję z różną strukturą i kolorem. Każda strona to odrębna łamigłówka i porcja radości. Idealny prezent dla małego programisty.


Cena: 159 zł

#3. Kurs online

Nauczyć się czegoś nowego bez wychodzenia z domu? Brzmi jak idealne rozwiązanie dla kogoś kto i tak cały dzień siedzi przed komputerem. Nasza propozycja to Udemy.com - plaftorma, która oferuje 55 000 kursów internetowych, w tym także i tych zawierających solidną dawkę wiedzy technologicznej.

Cena: 50 - 150 zł

#4. Raspberry Pi

Mikrokomputer stworzony z myślą o nauce podstaw programowania, ale z pewnością ucieszy także doświadczonych dewów. Malinkę można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów i jedynym co nas w zasadzie ogranicza jest wyobraźnia. Domowa stacja pogodowa? Czujniki wilgoci, temperatury i światła w piwnicy? Proszę bardzo.

Źródło: Wikipedia.org

Cena: 120 - 200 zł

#5. Gogle VR

Nauka nauką, praca pracą. Nie zapominajmy o rozrywce. Okulary wykorzystujące wirtualną rzeczywistość będą atrakcyjnym prezentem dla każdego świadomego technologicznie geeka.
Wyzwaniem dla autora prezentu będzie na pewno wybór odpowiedniego modelu. Oczywiście dla samego zainteresowanego goglami VR sporym plusem jest szeroki wybór na rynku, ale dla autora prezentu wiąże się to z obowiązkowym researchem. W zależności od tego czy okulary będą dedykowane smartfonom, komputerom czy konsoli, ceny wahać się mogą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Także na bogato.

Źródło: Samsung, materiały prasowe

Cena: 400 - 3000 zł

#6. Voucher na szkolenie

Kursy online są wygodne. Nie musimy ruszać się z domu, a do większości mamy też dożywotni dostęp, więc w kwestii planowania jest pełna dowolność. Nie mniej jednak, samodzielna nauka niesie za sobą ryzyko wyrobienia złych nawyków, które przez brak sprzężenia zwrotnego ciężko korygować. Pod tym względem, przewagę mają szkolenia stacjonarne.

Nasz pomysł na prezent? Java MasterClass czyli program eksperckich szkoleń, które w ciągu pół roku pozwolą podnieść lub ugruntować kompetencje na poziomie Senior Java Developera. Program obejmuje 10 modułów, więc każdy wybierze coś dla siebie. Chyba, że osoba, którą chcesz obdarować jest Alfą i Omegą, wtedy wszystko już potrafi. Tak, tak. Sprzedażowy artykuł, a my lokujemy własny produkt. Zadaj sobie jednak pytanie, czy jest coś bardziej praktycznego niż inwestycja w rozwój osobisty. Wartościowe szkolenie zostanie z obdarowanym/ą przez całe życie i będzie miało wpływ na całą jego/jej karierę zawodową.


Cena: 990 zł / voucher na 1 szkolenie

#7. Biurko z elektrycznie regulowaną wysokością

Dziś 8 godzin w pracy w pozycji siedzącej raczej nikogo nie dziwi, tak się przyjęło i już. Taki tryb pracy oczywiście relaksuje (lub rozleniwia - co w gruncie rzeczy mamy na myśli), ale przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Siedząc obciążamy również kręgosłup. Coraz bardziej popularna w Polsce staje się praca w pozycji stojącej, co oczywiście nie jest pozbawione wad, ale z pewnością niesie za sobą wiele korzyści. Zwiększa się dynamika pracy, a więc i krążenie się poprawia - to z kolei wpływa na skupienie i efektywność. Stojąc zapewniamy mózgowi także istotnie więcej tlenu, co ma znaczenie dla naszych procesów twórczych.

Mamy jednak 2 wątpliwości. Przede wszystkim żeby zmieścić taki prezent pod choinką, musielibyście zainwestować w naprawdę spore drzewko. Druga sprawa to zasobność portfela - biurko z elektryczną regulacją to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Ale jak się kogoś kocha, to chyba żadna przeszkoda :)

Źródło: Herman Miller, materiały prasowe

Cena: 1000 - 4000 zł